Plenerowa Droga Krzyżowa - Zaproszenie

Parafia Słotwina
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową 11.04.2014 godz. 15.00

Tradycyjnie, już po raz czwarty pragniemy w naszej Parafii przeżyć Plenerowe Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Rozpoczniemy przy Krzyżu misyjnym i Pomniku pamięci: Tych, którzy zginęli za Ojczyznę, Wysiedlonym i Ojcu św. Bł. Janowi Pawłowi II dalej przejdziemy drogą nad kościołem skręcimy w boczną drogę tą nową w stronę Poddzielca, Kalonką w stronę Przysłopu i skręcimy na „Gorylkę” (717 m.n.p.m.) , gdzie znajduje się krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II. Krzyż wdzięczności za dar Papieża Polaka, który został umieszczony po śmierci Ojca Świętego 2005r. przez Rodzinę Barbarę i Jana Pawlus.

W roku Kanonizacji Jana Pawła II 2014 r. w tym samym miejscu powstałnowy krzyz na gorylce nowy krzyż dębowy - wysokości 4 metrów, osadzony na metalowej postawie, który zostanie poświęcony w czasie tego Nabożeństwa.

Jan Paweł II rozważał Drogę Krzyżowa w każdy piątek nie tylko w Wielkim Poście. To na Jego polecenie w Ogrodach Watykańskich, na dachu apartamentu papieskiego, pojawiły się stacje Drogi Krzyżowej. Tam najbardziej lubił ją odprawiać. Historyczne zdjęcie ,które obiegło cały świat jak papież był przytulony do krzyża w ostatni w Wielki Piątek przed swoją śmiercią. Niech Jan Paweł II będzie naszym przewodnikiem w drodze za cierpiącym Jezusem.

Rok 2014 to rok wyjątkowy w naszej parafii. 50 lat od wizytacji kaplicy w Słotwinie, gdzie Metropolita Krakowski Arcybiskupa Karol Wojtyła modlił się wraz z mieszkańcami, udzielił błogosławieństwa. Historyczna kaplica, związana z modlitwą Arcybiskupa Karola Wojtyły, stoi obok kościoła. Na placu, gdzie przebywał i przechadzał się Metropolita, stoi kościół i pomnik Jemu poświęcony.

Trasa Plenerowej Drogi Krzyżowej w naszej parafii to droga jaką pokonał Arcybiskup Karol Wojtyła odwiedzając 1964 roku w czasie Wizytacji Kanonicznej w parafii Lipowa 94-letnią parafiankę, która przez całe życie odznaczała się wielką wiernością w uczęszczaniu do kościoła (z odległości ok.7 km) . Krzyż znajduje się blisko miejsca w którym zamieszkiwała Ta osoba.

Tą Drogą Krzyżową pragniemy podziękować Bogu za Dar Papieża Polaka. Jego życie naznaczone było krzyżem i cierpieniem. W roku Kanonizacji pragniemy prosić za wstawiennictwem Świętego o świętość dla nas, o cierpliwość w cierpieniu. Chcemy u Boga za Jego wstawiennictwem wyprosić łaskę wiary dla siebie lub innych.

Krzyż – znak Chrystusowej męki, znak największej miłości, znak wiary dla chrześcijan. Jan Paweł II patrząc na krzyż na Giewoncie mówił 6 czerwca 1997 roku: „Brońcie krzyża, nie pozwólcie aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym”.

Składam serdeczne podziękowanie dla rodziny Jana i Barbary Pawlus za to miejsce wyjątkowe w naszej parafii, za nowy Krzyż z napisem JEZU UFAM TOBIE.

Dla Barbary Pawlus w styczniu 2014 roku zakończyła się już ziemska pielgrzymka, nie doczekała tej chwili .Za ziemskiego życia tego krzyża w tym miejscu tak bardzo pragnęła, nie wstydziła się krzyża i nie wstydziła się wiary swoim życiu. Niech krzyż dla Niej będzie nadzieją, nagrodą życia wiecznego. Dla nas niech będzie miejscem pielgrzymowania, modlitwy i wdzięczności.

Krzyż niesiony będzie przez przedstawicieli różnych stanów, wspólnot i organizacji:

Stacja I - Dzieci Szkoły Podstawowej
Stacja II - Gimnazjum
Stacja III - Młodzież
Stacja IV - Ministranci
Stacja V - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Stacja VI - Akcja Katolicka
Stacja VII - Koło Gospodyń Wiejskich
Stacja VIII - Róża św. Urszuli Ledóchowskiej
Stacja IX - Róża Rodzin św. Teresy
Stacja X - Róża św. Faustyny
Stacja XI - Róża św. Rodziny
Stacja XII - Róża św. Jadwigi
Stacja XIII - Róża św. Józefa
Stacja XIV - Strażacy

Na zakończenie plenerowej Drogi Krzyżowej Msza św. dziękczynna na „Gorylce”.

Krzyż z Drogi Krzyżowej będzie umieszczony w kaplicy .

Po Drodze Krzyżowej w kościele Msza św. o godz. 18.00. Kto nie może udać się na Drogę Krzyżową to kościół będzie otwarty od godz.17.15 i indywidualnie można sobie odprawić Drogę Krzyżową.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Plenerowa Droga Krzyżowa - Zaproszenie