60 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Słotwinie

To już 60 lat przenikliwy głos syreny alarmowej, bez względu na pogodę i porę roku rozrywa ciszę nocy i gwar dnia. Przerywa sen, pracę i odpoczynek Strażaków ochotników ze Słotwiny spieszącym z pomocą ratowania życia ludzkiego i mieniu, zagrożonym przez wypadki na drogach, żywioły ognia, wezbrane wody, nawałnice burzowe i huragany.

Uroczysta Msza św. w 60 rocznicę powstania OSP w Słotwinie
zostanie odprawiona 3 maja 2014 r. o godz. 15.00

60lecie osp zaproszenie

Święty Florian jest od wieków czczony przede wszystkim jako patron strażaków

Święty Florian należał do wielkiej rzeszy męczenników, którzy zginęli na początku IV wieku podczas krwawych prześladowań chrześcijan wszczętych za panowania okrutnego cesarza Dioklecjana. Nie bał się tych, którzy zabijają ciało. Oddał życie za Jezusa Chrystusa, odważnie przyznał się do Niego przed ludźmi, nie chcąc oddać hołdu pogańskim bożkom.

Św. Florianowi przypisuje się wiele cudów, wśród nich ugaszenie pożaru wodą z małego naczynia. Dlatego ikonografia chrześcijańska przedstawia św. Floriana w zbroi legionisty rzymskiego, z naczyniem wody, czasami gaszącego wodą płomienie, mającego proporczyk lub lancę w ręce, krzyż na tarczy lub na piersi, gaszącego wodą z naczynia płonący dom.

DSCN0475

Figura (feretron) św. Floriana w kościele

Święty Jan Paweł II stwierdził, że strażacy są tymi, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi.

Od początków XVIII wieku, w naszych kościołach w suplikacjach śpiewamy: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny- wybaw nas Panie!".

Pragnę wyrazić szczerą wdzięczność wszystkim Strażakom i życzę Wam błogosławieństwa Bożego. Byście cieszyli się szacunkiem i uznaniem społecznym, orędownictwem św. Floriana i dobrą kondycją fizyczną w dalszej służbie Bogu na chwałę. Jest to niezwykle szlachetna służba.

DSCN3580

Ochotnicza Straż Pożarna została założona na zebraniu wiejskim w dniu 24 kwietnia 1954 r. W obecności zaproszonych gości: Komendanta powiatowego Straży Pożarnej w Żywcu dh st. Ogniomistrza Stanisława Leśniak, Naczelnika Rejonowego dh Józefa Semik, Prezesa OSP w Lipowej dh Rudolfa Caputa, mieszkańcy wsi postanowili założyć Ochotniczą Straż pożarną w Słotwinie. Pierwszym Komendantem OSP został druh Andrzej Caputa. Na członków czynnych w dniu zebrania wpisało się 42 mieszkańców, Pierwszym sprzętem była sikawka ręczna i kilka odcinków węża. W1955 roku odbyło się uroczyste przekazanie motopompy dla OSP. Ze środków własnych zakupiono sztandar. W 1957 w czynie społecznym wybudowano garaż - remizę. W roku 1962 wybudowany został zbiornik p. poż. o poj. 100 m3. Następnie przystąpiono do remontu budynku „Sokolni” obecnej siedziby OSP. V 1968 OSP otrzymała od Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Żywcu samochód marki „DODGA”.

Zmiana Zarządu nastąpiła w 1981 r. Funkcję Prezesa objął druh Władysław Śliwa a funkcję Naczelnika Jan Pawlus. W roku 1984 oddano do użytku nową remizę, która służy do dnia dzisiejszego.

DSCN5901  DSCN5905  DSCN5908  DSCN5910

Sztandary Ochotniczej Straży Pożarnej w Słotwinie

W 1994 roku funkcję Prezesa obejmuje druh Mieczysław Zuziak a funkcję Naczelnika druh Jan Binda. Stary wóz bojowy zostaje wymieniony na STAR 66 w 1991 roku.

W 1994 roku społeczeństwo wsi Słotwina z okazji jubileuszu 40- lecia OSP ufundowało i przekazało nowy sztandar. Natomiast na 50-cio lecie sinienia, z funduszy Gminnych i Wiejskich Zarządu Głównego ZOSP w Warszawie, oraz Komendy Miejskiej PSP w Katowicach, został przekazany Karosowany samochód STAR 266. Przez ten cały okres trwają prace społeczne przy remoncie obiektu, Sali, kuchni, remizy, oraz zaplecza. W roku 2009 z własnych środków zakupiono lekki samochód ratownictwa technicznego WV-T4. Wyposażenie w sprzęt to zasługa Śląskiej Komendy PSP w Katowicach, Urzędu Gminy w Lipowej oraz własna OSP w Słotwinie.

DSCN5919 DSCN5927

Obrazy w strażnicy

Od samego początku istnienia celem OSP jest niesienie pomocy mieszkańcom wsi, oraz Gminy i okolicy w różnego rodzaju klęskach żywiołowych, tj. pożar, powódź, śnieżyce, wichury, wypadki lub inne miejscowe zagrożenia. Obecnie stan osobowy Jednostki to 92 druhów czynnych i wspierających, oraz 20 członków MDP chłopców i dziewcząt.

Przez cały okres istnienia OSP w Słotwinie bierze czynny udział we wszystkich świętach kościelnych, strażackich i państwowych.

Obecny Zarząd:

1. Prezes - Jan Binda
  2. V-ce Prezes - Robert Ćwikła
  3. Naczelnik - Tomasz Semik
  4. V-ca Naczelnika - Marcina Jakóbiec I
  5. Skarbnik - Kazimierz Wrona
  6. Sekretarz -Marcin Jakóbiec II
  7. Gospodarz - Tadeusz Sowa
  8. Kronikarz - Katarzyna Binda
  9. Członkowie - Marek Dobija, Adam Semik

Natomiast komisja rewizyjna w składzie:

1. Przewodniczący - Kazimierz Śliwa