Chwalcie łąki umajone

Miesiąc maj to dla wielu ludzi najpiękniejszy miesiąc w ciągu roku. Nic dziwnego, bo właśnie w maju najbardziej rzuca się w oczy piękno ziemi. Wszelka roślinność, a przede wszystkim rozkwitające kwiaty wzbudzające w nas zachwyt i wszystko przypomina o Bogu - Stworzycielu.

„Ta jedna licha drzewina,
Nie trzeba dębów tysięcy!,
Z szeptem się ku mnie przegina,
„jest Bóg i czegóż ci więcej?!”

Jan Kasprowicz

majowki 2014 01  majowki 2014 02  majowki 2014 03  majowki 2014 04

majowki 2014 05  majowki 2014 06  majowki 2014 07  majowki 2014 08

Maj kojarzy się także z „majówką”. Majówka to przede wszystkim Nabożeństwo Majowe - nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Podczas tego nabożeństwa śpiewa się „Litanię Loretańską”, modlitwę „Pod Twoją obronę”, są i rozważania o Matce Bożej i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Litania Loretańska (hymn na cześć Maryi) - nazwę „Loretańska” zawdzięcza miejscowości Loretto we Włoszech. W Litanii wymienia się kolejne tytuły Maryi, jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja. 14 razy wymieniana jest Maryja jako Królowa. Pierwsze wezwanie jako Królowa jest Królowa Aniołów. To właśnie jako Królową, w sposób szczególny jako Królową Aniołów czcimy Ją w naszej kaplicy obok kościoła, a w ołtarzu umieszczony jest obraz przedstawiający ukoronowanie NMP.

majowki 2014 09

„Chwalcie łąki umajone, Góry, doliny zielone,
Chwalcie cieniste gaiki, Źródła i kręte strumyki!
Co igra z morza falami, W powietrzu buja skrzydłami,
Chwalcie z nami Panią świata, Jej dłoń nasza wieniec splata
Ona, dzieł Boskich korona, Nad anioły wywyższona
Choć jest panią nieba , ziemi, Nie gardzi dary naszymi
Wdzięcznym strumyki mruczeniem, Ptaszęta słodkim kwileniem
I co czuje, i co żyje, Niech z nami sławi Maryję!"

Pieśń - ks.K. Antoniewicz

Zachęcam do udziału w tym nabożeństwie w tygodniu o godz. 17.30, w niedzielę o godz. 15.00, a także do śpiewania majówki w naszych domach i przy przydrożnych figurach.

Pierwsze Nabożeństwo Fatimskie w tym roku 13 maja o godz. 17.30. Zapraszam.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Chwalcie łąki umajone