"Papieskie" dzwony w Słotwinie

Relacja na antenie radia "Anioł Beskidów" - czwartek 8 września 2011 r.

Trzy nowe dzwony ma parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie. Będą współbrzmieć z czwartym, ocalałym z wojennych rekwizycji, który kiedyś grał w Lipowej. Dzwony, podczas uroczystej Mszy św., poświęcił 6 września 2011 roku bp Tadeusz Rakoczy. W liturgii uczestniczyli wierni ze Słotwiny - jednej z najmłodszych parafii diecezji bielsko-żywieckiej - a także kapłani z dekanatu radziechowskiego i księża pochodzący ze Słotwiny.
Dzwony wieńczą dzieło budowy kościoła parafialnego. Wzniesiono go tuż obok niewielkiej kaplicy, stojącej na skrzyżowaniu dróg, w samym środku malowniczo położonej u północnych podnóży Skrzycznego miejscowości. Pierwotnie Słotwina należała do parafii św. Bartłomieja w Lipowej. W latach 70. rozpoczęto tutaj budowę domu katechetycznego, by mali słotwinianie nie musieli chodzić na religię kilka kilometrów. Obecnie budynek ten zaadaptowano na potrzeby plebani i kancelarii parafialnej.
O własnym kościele słotwinianie myśleli od dawna. Myśl tę postanowili zmienić w czyn, kiedy zbliżał się Rok Wielkiego Jubileuszu 2000 - kościół parafialny powstał jako jego wotum i pamiątka. W 2006 roku w Słotwinie powstał samodzielny ośrodek duszpasterski, dwa lata później przekształcony w parafię, której pierwszym proboszczem został ks. Mieczysław Grabowski.
- U początków życia parafialnego staramy się łączyć budowanie wspólnoty z upiększaniem świątyni - mówi ks. Grabowski. Efekty tych starań widać w rozmodleniu i zaangażowaniu duszpasterskim parafian oraz w piękniejącej świątyni.

Dopełnieniem jej wyposażenia są nowo sprawione dzwony. Największy z nich dedykowano Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - w nawiązaniu do wezwania patronalnego parafii, które przypomina także wystrój głównego ołtarza. Średniemu dzwonowi nadano imię „Faustyna”. W słotwińskiej parafii apostołka Bożego Miłosierdzia, kanonizowana w Roku Wielkiego Jubileuszu, ma swój ołtarz, w którym umieszczono jej obraz i relikwie. Najmniejszy dzwon, używany jako sygnaturka, nosi imię Jana Pawła II.
- To nasz hołd dla Ojca Świętego a także pamiątka jego beatyfikacji - wyjaśnia słotwiński proboszcz.
Dzwony wykonano w cieszącej się uznaniem pracowni ludwisarskiej Felczyńskich w Przemyślu. Pięknie ozdobione - wizerunkami i imionami swoich patronów - zostały zestrojone przez firmę „Rduch” z czwartym, posiadanym już przez parafię dzwonem, poświęconym Matce Bożej. Najstarszy dzwon został odlany w bialskiej wytwórni Karola Schwabego w 1923 roku dla kościoła św. Bartłomieja w macierzystej Lipowej. W 1942 roku hitlerowcy zrabowali znajdujące się tutaj dzwony, z nieznanych przyczyn pozostawiając ten dedykowany Maryi. W połowie lat 70., kiedy w Lipowej ufundowano nowe dzwony, zabytkowy dzwon przekazano do Słotwiny, gdzie do dziś wzywa wiernych na modlitwę.
- Dzwony przypominają wierzącym i zagubionym, że jest świątynia, sakrament przebaczenia, że jest z nami Bóg - wyjaśnił podczas uroczystości przewodniczący jej bp Tadeusz Rakoczy - Niech przez głos tych dzwonów przemawia sam Bóg przez wstawiennictwo świętych i błogosławionych - życzył mieszkańcom Słotwiny ordynariusz bielsko-żywiecki.
Dzwony swoimi imionami i dedykacją konsekwentnie odnoszą się do wezwania i wystroju kościoła. Koszt ich odlania ponieśli sami parafianie, po raz kolejny swoją ofiarnością dając świadectwo wiary i troski o Kościół.

www.aniolbeskidow.pl

Zobacz zdjęcia z poświęcenia dzwonów

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia "Papieskie" dzwony w Słotwinie