Koło Gospodyń Wiejskich

dozynkiKoło Gospodyń Wiejskich w Słotwinie ma zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców Słotwiny, Poddzielca i Bugaja na Dożynki Wiejskie, które odbędą się w dniu 31.08.2014r. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele p.w. NSPJ w Słotwinie, po której nastąpi uroczysty przemarsz do Strażnicy oraz przywitanie przybyłych Gości. W programie również: część artystyczna, obiad, korowód przez wieś i zabawa taneczna.

Powstanie Koła Gospodyń

1958 roku zostało założone Koło Gospodyń Wiejskich w Słotwinie. Założycielką KGW była Karolina Wandzel. Po pierwszych konsultacjach, zapisało się wiele kobiet i rozpoczęła się działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Słotwinie. Były organizowane kursy gotowania, szycia, szkolenia rolnicze, wycieczki krajoznawcze oraz dożynki. Przewodniczącą była od powstania aż do roku 1969 Karolina Wandzel.

Od roku 1970 do roku 1972 została przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Krystyna Binda. W czasie jej działalności KGW zorganizowano punkt usługowy z wypożyczalnią sprzętu domowego, w którym za niską cenę można było wypożyczyć ten sprzęt. Kobiety z KGW uczestniczyły w obchodach 700-lecia Żywca. Na tę uroczystość zakupiono stroje góralskie, które są w posiadaniu członkiń.

Od roku 1973 do roku 1983 przewodniczącą została Maria Wandzel.

W tym czasie KGW współpracowało z Kółkiem Rolniczym. Należy także dodać, działało w kierunku Kulturowo-Oświatowym. Organizowane były obchody Dnia Kobiet oraz wyjazd do teatru w Bielsku-Białej.

Od roku 1984 do roku 1994 funkcję przewodniczącej pełniła Halina Caputa. Za jej działalności były nadal organizowane spotkania kulturowe, zabawy taneczne, dożynki wiejskie, spotkania z rencistami. W tym czasie strażacy udostępnili KGW salkę w stanie surowym , którą same wykończyły i urządziły.

Od roku 1994 do roku 2012 przewodniczącą była Barbara Pawlus. Pani Barbara rozkorzeniała tradycje regionalne naszej wsi Słotwiny i okolic. Kobiety z KGW zakupiły obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Obraz ten noszą Panie z Koła w pięknych strojach na Wielkanoc, Boże Ciało, Odpust Parafialny i Oktawę.

Od 2012 roku 2014 przewodniczącą została Barbara Śliwa. W czasie jej działalności była zorganizowana wycieczka do Sandomierza i Kazimierza nad Wisłą. Odbyły się także Dożynki Wiejskie. Kobiety z KGW uczestniczyły w Dniach Powiatu Żywieckiego, gdzie przygotowały tradycyjne posiłki.

W roku 2014 na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym przewodniczącą została Zofia Semik. KGW w Słotwinie uczestniczyło w obrzędach Świąt Wielkanocnych.

We wtorek tj. 22IV 2014r. pani przewodnicząca zorganizowała kolację Wielkanocną , w której uczestniczyło 31 członkiń. Na stołach pojawiły się baby wielkanocne Jaja, wędliny, które były poświęcone w WIELKĄ SOBOTĘ. Zaszczycił nas swoją obecnością proboszcz naszej parafii ks. Mieczysław Grabowski, który docenił działalność naszego koła i podkreślił jaką ważną rolę odgrywa wspólna więź między wszystkimi ludźmi oraz przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.

Koło Gospodyń Wiejskich brało udział w 60-leciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Słotwinie, uczestniczyły w Jubileuszu 25-lecia święceń siostry Zakonnej Ancilli a także w uroczystej Mszy świętej Prymicyjnej naszego rodaka ks. Krzysztofa Wilka. Po raz kolejny brały udział w obchodach Dni Gminy Lipowa gdzie przygotowały wspaniałe dania, oraz 9.08.2014r w Święcie Śliwki gdzie organizatorami było towarzyszenie Ziemii Żywieckiej.

kgw 001

Dożynki w Słotwinie (1974r.)

kgw 002

Pielgrzymka do Częstochowy z ks. Czulakiem - Mieszkańcy Lipowej i Słotwiny

kgw 003

kgw 004  kgw 005  kgw 006

kgw 007  kgw 008  kgw 009

kgw 010  kgw 011  kgw 012

kgw 013  kgw 014  kgw 015

kgw 016  kgw 017  kgw 018

kgw 019  kgw 020  kgw 021

kgw 022  kgw 023

„Kultura polska jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków.
Ona wyodrębnia nas jako naród. Ona stanowi o nas przez cały ciąg dziejów”

- Święty Jan Paweł II

Drogie Panie Gospodynie!
Dziękuję Wam za wielkie zaangażowanie w naszej parafii, za uczestnictwo we wszystkich uroczystościach kościelnych, za promowanie dobra i piękna.
Wasza działalność daje świadectwo kultywowania tradycji i zwyczajów polskiej wsi. Niech sprawia radość Wam i Rodzinom i łączy nas wszystkich wspólnym ze sobą przebywaniem.
Życzę wam wiele pomysłów, inicjatyw oraz rosnącego grona członkiń i sympatyków Koła. Zdrowia i pomyślności

Ks. Mieczysław - proboszcz

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Koło Gospodyń Wiejskich