18 listopada Kościół Katolicki przeżywał wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Czystych Serc. W tym roku była to wyjątkowa data – mieliśmy niepowtarzalne szczęście czcić tę błogosławioną w setną rocznicę jej męczeńskiej śmierci.

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej parafii przygotowali z tej okazji 19 listopada modlitewne czuwanie, które zwieńczyła Msza święta i ucałowanie relikwii błogosławionej. Młodzi rozważali o życiu tej wyjątkowej dziewczyny.

Karolina urodziła się w miejscowości Wał-Ruda koło Tarnowa w 1898 roku. Wychowywana w atmosferze żywej i autentycznej wiary od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej. Nie rozstawała się z otrzymanym od matki różańcem. Zgłębiając wiedzę religijną, spieszyła katechizować rodzeństwo i okoliczne dzieci. Była wrażliwa na potrzeby bliźnich, chętnie zajmowała się chorymi i starszymi. Odwiedzała ich, oddając im różne posługi i czytając pisma religijne. Zginęła męczeńską śmiercią 18 listopada 1914 roku, mając 17 lat. Rosyjski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował. Broniła się, pragnąc zachować dziewictwo.

Karolina Kózka swoim krótkim życiem dostarcza nam wielu wzorców do naśladowania i jednocześnie – jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II – zawstydza. „Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak! Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest taki zbawczy wstyd, ażeby odkryć, lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości.” (fragment homilii beatyfikacyjnej w Tarnowie, 10.06.1987 rok).

Bł. Karolinę i jej rodziców oraz rodzinę dał Polsce dobry Bóg, po to, aby nas zawstydzić.

To już drugi wyjątkowy wieczór w naszej parafii przy relikwiach bł. Karoliny Kózkówny. W sposób szczególny modlimy się przez jej wstawiennictwo za członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej parafii – by nie brakło im chęci do dobrego działania, a przez to budowania żywego Kościoła młodych przy naszej parafii.

ZDJĘCIA

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Tyś patronką naszych dobrych dni, Tyś patronką w smutku…” – w 100. rocznicę śmierci bł. Karoliny Kózkówny