Święta Barbara

Miała być córką bogatego urzędnika cesarskiego. O jej rękę ubiegało się wiele młodzieńców, ale ona każdemu odmawiała, ponieważ w tajemnicy przed pogańskimi rodzicami przyjęła chrzest i złożyła ślub dziewictwa. Podczas prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Maksymiana (305-311) ojciec, który dowiedział o przyjęciu chrześcijaństwa przez córkę, w obawie, że utraci stanowisko, zamknął ją w wieży i zmuszał do porzucenia wiary i wyrzeczenia się ślubu. Kiedy namowy i groźby nie skutkowały, osobiście zaprowadził ją przed sędziego. Została skazana na ścięcie mieczem. Tradycja utrzymuje, że katem był rodzony ojciec. (Mój święty patron - Święci na co dzień)

sw barbara obraz

Na obrazie umieszczonym w naszej kaplicy św. Barbara przedstawiona jest w stroju królewskim w koronie dla podkreślenia jej szlacheckiego pochodzenia. W ręku trzyma Święta palmę symbolizującą męczeństwo i zwycięstwo oraz kielich z Hostią, gdyż według legendy przed straceniem anioł przyniósł jej Komunię. Obok jej widnieje wieża, w której św. Barbara miała być zamknięta przez ojca. Wieża na trzy okienka, które Świętej przypominać miały podstawową prawdę wiary o Trójcy Przenajświętszą.

Modlą się do niej jako do patronki dobrej śmierci szczególnie ci, którzy narażeni są na nagłą śmierć, a więc górnicy, marynarze, żołnierze, więźniowie.

Istnieje w Polsce bractwo św. Barbary jako patronki dobrej śmierci. Należał do niego m.in. św. Stanisław Kostka. Nie zawiódł się. Kiedy znalazł się w chorobie śmiertelnej na łożu boleści, a właściciel wynajętego przez Kostków domu nie chciał jako zaciekły luteranin wpuścić kapłana Wiatykiem, wtedy zjawiła się mu św. Barbara i przyniosła Komunię świętą. (por. Święci na każdy dzień - Ks. W.Z.).

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Święta Barbara