Jubileuszowe kolędowanie!

Przepiękne stroje, rozmaite instrumenty i przede wszystkim wyjątkowe głosy – 11 stycznia 2015 roku kościół w Słotwinie wypełniła niezapomniana atmosfera kolędowania. Już po raz dziesiąty z inicjatywy proboszcza, ks. Mieczysława, śpiewacy w różnym wieku zaprezentowali swoje umiejętności podczas Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

W okresie Świąt mamy sporo pretekstów, by rozpamiętywać narodziny Jezusa w betlejemskiej szopce. Często zapominamy jednak o wadze tego wydarzenia. Wielki dar przyćmiewają choinka, prezenty i bombki. To jednak problem aktualny już od wieków. Miał na niego sposób św. Franciszek z Asyżu. To on w nocy z 24 na 25 grudnia 1223 roku, we włoskiej wiosce Greccio, urządził pierwszą szopkę bożonarodzeniową. Przygotowano w niej siano, żłóbek, sprowadzono wołu i osła, a role ludzi odegrali mieszkańcy wioski. Biedaczyna z Asyżu chciał w ten sposób ożywić w sercach ludzi miłość do maleńkiego Boga. I my, kolędując, chcemy naśladować św. Franciszka i razem rozpamiętywać przyniesioną przez małego Jezusa Dobrą Nowinę o wyzwoleniu z grzechu.

W 10. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Słotwinie wzięło udział aż 77 wykonawców. Wśród nich były dzieci uczęszczające do przedszkola, zerówki, do szkoły podstawowej, gimnazjum i młodzież ze szkół średnich. Śpiewali solo, w duetach i małych grupkach. W jubileuszowym festiwalu pojawiło się najwięcej jak do tej pory instrumentów – uczestnicy zaskakiwali grą na flecie, organach, gitarze i akordeonie. Tradycyjnie kolędowały również rodziny Wronów, Traczów i Caputów oraz strojni Kolędnicy od Kaplicy. Wielu wrażeń dostarczyła także rodzinna grupa kolędnicza z kozą. Kolędy połączyły pokolenia w nieprzeciętnych repertuarach i wyjątkowych przedstawieniach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za to niezapomniane święto kolędy w parafii w Słotwinie! Każdy z wykonawców dostarczył wielu ciepłych wrażeń i – widząc wielkie zaangażowanie, odwagę i chęci – jako organizatorzy jesteśmy przekonani, że kolędowanie w Słotwinie nie zaginie. Tego sobie życzmy!

Poniżej przestawiamy klasyfikację i raz jeszcze gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Grand prix 10. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Słotwinie otrzymują:

Zosia Bojdys (przedszkole) i Oliwka Jakubiec (0)
Julita (I) i Natalia Dobija z mamą

Kategoria: soliści

Wyróżnienie specjalne: Patrycja Wandzel (przedszkole), Karol Pietraszko (0) oraz Wioleta Wandzel (IV)

I miejsce ex aequo:

• Filip Śliwa (I)
  • Julia Ćwikła (I)

Wyróżnienia:
Bartłomiej Kubaczka (I), Karina Weber (I), Zuzanna Wolny (I), Laura Majcherek (II), Marlena Duraj (III), Franciszek Łobzowski (III)

Kategoria: duety i małe grupki kolędnicze

I miejsce ex aequo:

• Wiktoria (9 lat) i Julia (6 lat) Kowalskie
  • Monika (5 lat) i Mikołaj (6 lat) Pilarz

II miejsce ex aequo:

• Agnieszka Mrowiec (V) i Patrycja Wolny (V)
  • Martyna Sadlik (V) i Katarzyna Sowa (VI)

III miejsce ex aequo:

• Oliwia Chelis (III) i Julia Howaniec (III)
  • Oliwia Nykiel (II) i Piotr Jakubiec (IV)

Wyróżnienia:
Sylwester Dobija (V), Adrian Śliwa (V), Mateusz Wieczorek (V); Lidia Kuśnierz (gim.) i Zofia Krutak (gim.); Agnieszka Śliwa (IV) i Julia Wieczorek (IV)

Wyróżnienie specjalne:
Jolanta Marszałek i Sylwia Wandzel oraz Bartłomiej Pilarz (II) i Zuzanna Nikiel (IV)

Szczególne podziękowania:

- dla Rodzin Wronów, Traczów i Caputów, dla Kolędników od Kaplicy, Scholi liturgicznej oraz Piotra Dawida.
- prowadzącej Pani Dominiki Konior
- jury: Pani Marii Wandzel, Pani Marii Binda – Sapeta i Pana Krzysztofa Kliś