Z Ewangelią w drogę

„Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła.”

Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1674

Zgodnie z tradycją (myślę, że można tu użyć tego terminu), w ostatni dzień października – miesiąca poświęconemu modlitwie różańcowej – wspólnota parafii zgromadziła się, by kontemplować tę szczególnie zakorzenioną w naszej polskiej pobożności modlitwę.

Rozpoczynając u Państwa Walusiów – na Bugaju, gdzie znajduje się kapliczka poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej, podążaliśmy szlakiem kolejnych Jej wizerunków: w obrazie Częstochowskim (Państwo Krywult), w wizerunku Szczyrkowskiej Pani (którą opiekuje się rodzina Białek), w figurze Świętej Rodziny (Państwo Piela) po to, aby zakończyć u stóp jej fatimskiej figury przy kościele parafialnym.

Śmiało można powiedzieć, że ta nasza droga miała trzy wymiary. Pierwszy – apostolski, ponieważ modlitwa różańcowa złączyła nas w jedną wspólnotę, która dała świadectwo wiary, podążając ze świecami ulicami naszej wioski, pośród naszych domów.

Drugi wymiar to ten indywidualny – każdy mógł się zanurzyć w kontemplacji tajemnic życia Zbawiciela. Pielgrzymując od jednej kapliczki do drugiej, mieliśmy okazję dotknąć wiary rodzin, które te kapliczki wystawiły i nimi się opiekują, uzewnętrzniając swoją duchowość.

I trzeci wymiar to wymiar powszechny. Łącząc się wspólnie w modlitwie, uosabialiśmy cały Kościół pielgrzymujący i rozważający Ewangelię. Nie bez przyczyny najwybitniejsi teologowie nazywają różaniec „streszczeniem całej Ewangelii”. Jak pisał Błogosławiony papież Paweł VI: „Z Ewangelii bowiem wydobywa się wypowiadane w nim tajemnice i główne formuły; prócz tego, przez wspomnienie radosnego pozdrowienia anioła i religijnego przyzwolenia Maryi, czerpie się z Ewangelii sposób, w jaki wierni mają pobożnie odmawiać różaniec. Wreszcie, przez odpowiednio powtarzane pozdrowienie anioła, wspomina się jedną z głównych tajemnic Ewangelii, mianowicie Wcielenie Słowa, rozważaną w tej szczególnej i ważnej chwili, w której anioł przyniósł wiadomość Maryi. Różaniec jest więc modlitwą ewangeliczną, którą to nazwę - w naszym czasie bardziej niż w czasie minionym - nadają mu duszpasterze i uczeni” (Marialiscultus, 44).

Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z końcem miesiąca nie odłożymy różańca do zamkniętej szuflady. Że będziemy kontemplować Ewangelię i rozważać tajemnice życia Chrystusa. Parafrazując słowa kardynała Augusta Hlonda: „Zwycięstwo przyjdzie przez różaniec"

FOTORELACJA:

DSCN7310  DSCN7319  DSCN7322  DSCN7323  DSCN7325