Popiół - wymowny kaznodzieja

Od IV wieku Kościół przygotowuje się do Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego przez 40 dni pokuty i nawrócenia. Okres Wielkiego Postu rozpoczyna się Środą Popielcową.

Całą istotę Liturgii Środy Popielcowej wyrażają słowa,DSC8244 które wypowiada kapłan posypując głowy popiołem „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Z prochu ziemi utworzone jest nasze ciało i do prochu powróci lub: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Starannie dobrane teksty wprowadzają nas w nastrój pokutny.. Zwyczaj posypanie głów jest „bardzo dawny, znany w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. Posypywanie głowy popiołem wyraża żal ból serca. W liturgii Kościoła obrzęd ten spotykamy w VII w.. Wprowadził zaś go jako nakaz bł. Urban II w 1091 na synodzie w Benewencie” (Ks. Wincenty Zalewski - Rok kościelny).

W Popielec obowiązuje post ścisły (posiłek raz tylko do syta i dwa razy lekki)

„O rzuć prochu więcej, na warkocz, na czuprynę, w książeczki, na brodę…
Bo przecież od tej grudki - wiosna w drzwiach kościoła” (Ks. Jan Twardowski)

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Popiół - wymowny kaznodzieja