Witraż - uświęcające zadanie Kościoła - Pokuta

W  sobotę 3 marca 2018 r. zamontowaliśmy kolejny witraż symbolizujący dokument papieski adhortację Reconciliatio et Paenitentia (o pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła) − papieża Jana Pawła II, wydana 2 grudnia 1984. Patronem jest sługa Boży bp. Jan Pietraszko. W piątek 2 marca 2018 r.  przypadła 30. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Jana Pietraszki (1911-1988). W Watykanie obraduje dziś komisja teologów rozpatrująca heroiczność cnót. Zanim poszedł do szkoły  przybywał na wychowaniu w naszej parafii - Lipowa – Bugaj).

Witraż - uświęcające zadanie Kościoła - Pokuta

Dokument papieski: Adhortacja apostolska – RECONCILIATIO  ET PAENITENTIA (Pokuta i pojednanie)
Patron: Sługa Boży Biskup Jan Pietraszko
Opis: Na kwaterze pierwszej znajduje się wizerunek Sługi Bożego bp Jana Pietraszko (1911-1988) z napisami: Biskup Jan Pietraszko oraz zawołanie - EX   HOMINIBUS PRO HOMINIBUS - Z LUDU I DLA LUDU.
Sługa Boży bp Jan Pietraszko urodził się 7 VII 1911 r. w Buczkowicach. witraz pokutaKiedy miał trzy lata zmarła mu mama. Po maturze w 1931 roku wstąpił do Książęco-Metropolitalnego Seminarium w Krakowie Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z rąk księcia abpa Adama Sapiehy otrzymał w 1936 r. święcenia kapłańskie. Konsekracja biskupia  odbyła się 15 IV 1963 roku na Wawelu. Konsekrował  Prymas Tysiąclecia, kar. Stefan Wyszyński. Dewizą, zawołaniem Biskupa Jan Pietraszko stały się słowa:  EX HOMINIBUS PRO HOMINIBUS - Z LUDU I DLA LUDU.
Troszczył się o budownictwo sakralne. Do końca życia służył wiernym posługą duszpasterską, pozostając w parafii św. Anny. Bp J. Pietraszki był człowiekiem głębokiej wiary i żarliwej modlitwy, gorliwym sługą Kościoła, znanym i cenionym wychowawcą wielu pokoleń polskiej inteligencji. Zasłynął  jako sługa i czciciel Eucharystii, spowiednik i kaznodzieja. „Obdarzył go Bóg szczególną mądrością, darem szczególnego rozumienia słowa Bożego oraz darem prostoty i głębi w jego przekazywaniu” -napisał Jan Paweł II po jego śmierci. Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego rozpoczął ks. kar. Franciszek Macharski Arcybiskup i Metropolita Krakowski 18 III 1994 roku (por. Sługa Boży bp Jan Pietraszko, Kuria Metropolitalna ul. Franciszkańska 3, Kraków) - broszurka
U góry witraża: droga prowadząca do życia w Bogu, pokuty i pojednania, to: Modlitwa, Ofiara i Pokuta - pomocą służy modlitewnik. Na początku Wielkiego Postu Kościół wzywa do Modlitwy, Postu i Jałmużny.
Druga kwatera przedstawia:
U góry: Kratka  z konfesjonału przepasana fioletową stułą. W adhortacji apostolskiej – RECONCILIATIO ET PAENITENTIA (Pokuta i pojednanie) Jan Paweł II pisał:
„Każdy konfesjonał to uprzywilejowane i błogosławione miejsce, w którym, po zniesieniu podziałów, rodzi się nowy nieskażony i pojednany człowiek - pojednany świat”.  Środki i drogi prowadzące do pokuty i pojednania to: dialog, katecheza, Sakramenty, zwłaszcza  Sakrament Pokuty.
Środki to wierne i pełne miłości  słuchanie Słowa Bożego, modlitwa a więc droga modlitwy, przepowiadania i świadectwa. Stąd też zachęta i słowa zaczerpnięte z Adhortacji i napis: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię Mk 1.15 oraz Księga – Ewangeliarz

Dziękuje w sposób szczególny mieszkańcom Lipowa Bugaj i lektorom, ministrantom.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Witraż - uświęcające zadanie Kościoła - Pokuta