Kolędowanie w Słotwinie

Już po raz 9. odbył się w naszej parafii Festiwal Kolęd i Pastorałek. Tegoroczną edycję zaplanowano na niedzielę Chrztu Pańskiego, 12 stycznia. Już od godz. 14.30 w zakrystii było bardzo tłoczno – zgłoszeni wcześniej kolędnicy meldowali swoją gotowość do udziału i szykowali wspaniałe stroje. Pół godziny później na „festiwalowej scenie” stanęli pierwsi soliści, potem duety i jeszcze większe grupy muzyczne. W sumie zaprezentowało się ponad sto osób. Były przedszkolaki, uczniowie klas I i II Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słotwinie, indywidualni wykonawcy, a także kolędujące rodziny i grupy znajomych.

Mottem tegorocznego spotkania stały się słowa z Janowej Ewangelii A Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas (J 1, 14). Rozważania Jana Pawła II o tym fragmencie Pisma Św. wygłoszone podczas XV Światowych Dni Młodzieży w Rzymie przytaczane były przez prowadzącą. Ta niezwykle bogata katecheza Ojca Świętego pomagała zgłębić uczestnikom festiwalu prawdę o Wcieleniu Chrystusa. Jan Paweł II tak mówił: „Kieruję do was [młodych] ponownie naglące wezwanie, byście otworzyli na oścież drzwi Chrystusowi − Słowu, które »wszystkim (...), którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi«. Przyjąć Chrystusa znaczy otrzymać od Ojca misję życia miłością do Niego i do braci, w poczuciu solidarności ze wszystkimi, bez żadnej różnicy; znaczy wierzyć, że w ludzkich dziejach, choć naznaczonych złem i cierpieniem, ostatnie słowo należy do życia i miłości, ponieważ Bóg zamieszkał wśród nas, abyśmy mogli zamieszkać w Nim”. W tym roku szczególnie chcieliśmy zgłębić te słowa Janowej Ewangelii. Od grudnia minionego roku nasza świątynia zyskała nowy element wystroju – w ołtarzu głównym pojawiła się rzeźba wyobrażająca symbolikę Ducha Św. właśnie z napisem A Słowo stało się ciałem.

Głównie jednak to same kolędy i pastorałki posłużyły do rozważań o Bożym Narodzeniu.

W festiwalowym repertuarze królowały pastorałki – te z tradycjami, góralskie, a także współczesne, jak Kolędnicy wędrownicy. Uczestnicy wystrojeni, wyposażeni w rozmaite instrumenty zachwycali i wzruszali oryginalnymi aranżacjami utworów.

Przeszło dwugodzinne kolędowanie zakończyło się ogłoszeniem werdyktu przez jury i wręczeniem nagród dla wszystkich uczestników. Wspólne śpiewanie kolęd to piękna tradycja. Nie wolno nam jej zatracić. Niech zatem ta relacja i zdjęcia będą już zaproszeniem na festiwal na przyszły rok – do wspólnego spędzania czasu i rozważania tajemnicy Narodzenia Jezusa zawartej w kolędach i pastorałkach.

 

FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK W SŁOTWINIE 2014
KLASYFIKACJA

 

I KATEGORIA – SOLIŚCI
I miejsce ex aequo:

 • Filip Śliwa;
 • Zofia Gruszecka.

II miejsce ex aequo:

 • Konrad Pietraszko;
 • Bartłomiej Pilarz

III miejsce ex aequo:

 • Julia Ćwikła;
 • Emilia Sobczak;
 • Wiola Wandzel;
 • Grzegorz Jakubiec.

II KATEGORIA – SOLIŚCI Z AKOMPANIEMANTEM
I miejsce ex aequo:

 • Dagmara Jakubiec (śpiew + organy)
 • Mikołaj Matlak (śpiew + organy)

III KATEGORIA – DUETY I MAŁE GRUPKI KOLĘDNICZE MŁODSZE
I miejsce ex aequo:

 • Julia Howaniec + Marlena Duraj;
 • Agnieszka Śliwa + Julia Wieczorek.

II miejsce ex aequo:

 • Oliwia Nykiel + Piotr Jakubiec;
 • Wiktoria i Julia Kowalskie.

III miejsce:

 • Dominika Marek + Julia Zielińska + Wiktoria Kowalska.

Wyróżnienie:

 • Sebastian Kaczmarczyk + Amelia Kurowska.
 • Emilia Piątek + Paulina Dudys.
 • Kacper Pietraszko + Dawid Socha.

IV KATEGORIA – DUETY I MAŁE GRUPKI KOLĘDNICZE STARSZE
I miejsce ex aequo:

 • Patrycja Setla + Piotr Dawid.
 • Regina Byrdy + Karolina Pietraszko.

II miejsce ex aequo:

 • Martyna Sadlik + Paulina Dudys + Patrycja Wolny + Agnieszka Mrowiec.
 • Zuzanna Kantyka + Paulina Jakubiec + Michał Socha + Katarzyna Sowa + Zuzanna Konior + Jakub Ćwikła.

III miejsce:

 • Mateusz Wieczorek + Adrian Śliwa + Sylwester Dobija + Paweł Nikiel.

V KATEGORIA – GRUPY KOLĘDNICZE

 • PRZEDSZKOLAKI (5, 6 lat) – wyróżnienie specjalne
 • CHÓREK KOLĘDNIKÓW (I i II kl. SP) – wyróżnienie specjalne
 • RODZINA PAŃSTWA WRONÓW I TRACZÓW – wyróżnienie specjalne
 • KOLĘDNICY OD KAPLICY – wyróżnienie specjalne

Zobacz również: IX Festiwal kolęd i pastorałek w Słotwinie - na http://lipowaiokolice.blogspot.com

 

ZDJĘCIA Z FESTIWALU

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Kolędowanie w Słotwinie