Wiatr i ogień - znaki mocy z wysoka

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego śpiewana jest w kościołach przed ewangelią sekwencja “Przybądź, Duchu Święty”. Pieśń pochodząca z początków XIII wieku, której autorem jest papież Innocenty III.

Przybądź, Duchu Święty,
Spuść z niebiosów wzięty
Światła Twego strumień.
Przyjdź, Ojcze ubogich,
Dawco darów mnogich,
Przyjdź, Światłości sumień!
(…)
Daj Twoim wierzącym,
W Tobie ufającym,
Siedmiorakie dary.
Daj zasługę męstwa,
Daj wieniec zwycięstwa,
Daj szczęście bez miary!

Duch Święty jest trzecią Osobą Boską. On obdarza nas darami i pomaga w konkretnych sytuacjach tym, którzy Go o to proszą. Jezus mówił u Nim w swoim nauczaniu. Duch Święty zstąpił też na Jezusa podczas Jego chrztu.

Nie wiemy, jak wygląda Duch Święty, dlatego przedstawiamy Go za pomocą symboli: gołębicy, ognia, wody i wiatru.
Gołębica - wierność, czystość serca, łagodność, miłość, pokój
Ogień - oświecenie, moc, miłość, gorliwość, oczyszczenie
Woda - życie, wzrost, oczyszczenie, uleczenie, zdrowie
Wiatr - wolność, aktywność, siła
Symbole biblijne pomagają nam zrozumieć działanie Ducha Świętego w życiu człowieka. Działanie to rozpoznajemy przez porównanie go do niektórych zjawisk w naturze: wiatru, deszczu, ognia czy cech przypisywanych gołębicy. Ogień oczyszcza, ogrzewa i oświeca. Woda ożywia, oczyszcza i pobudza do wzrostu. Wiatr kojarzy się z siłą i wolnością. Gołębica to uosobienie czystości, łagodności i wierności.

(oprac. na podst.: Duch Święty dusza Kościoła)

Duch Święty przychodzi do nas ze swoimi darami. Rozwijanie ich wymaga wysiłku z naszej strony.
Zastanów się:
Jestem wierny - dotrzymuję danego słowa.
Dbam o czystość mojego serca — szanuję innych w myślach i słowach.
Jestem łagodny — cierpliwie słucham innych.
Obdarzam miłością — służę dobru drugiego człowieka.
Wprowadzam pokój — z szacunkiem mówię o innych i łagodzę konflikty.
Zapamiętaj:
Duch Święty jest obecny w każdym z nas od chwili chrztu. Obdarza nas umiejętnością modlitwy i łagodnością, pomaga wybierać dobro, oczyszcza, uczy wierności. Oświeca nas, czyli ukazuje, co powinniśmy czynić, aby pełnić wolę Boga. Daje gorliwość, by trwać w dobrych postanowieniach, i siłę do przeciwstawiania się złu. Potrzebujemy Ducha Świętego, by być blisko Boga.

Zadanie
Odszukaj w Piśmie Świętym fragment Rz 8,26, przeczytaj go i napisz, kto i kiedy przychodzi z pomocą naszej słabości.

Źródło: Podręcznik do religii dla klasy VI Szkoły Podstawowej, Jedność

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Wiatr i ogień - znaki mocy z wysoka