Matki Bożej Gromnicznej

„Światło na oświecenie pogan”

Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej)

Święto Ofiarowania Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt obchodzonych przez chrześcijan. Wspominamy w nim czas, gdy Maryja (po dniach przeznaczonych na oczyszczenie) wraz z Józefem zaniosła Pana Jezusa do świątyni, by ofiarować Go Panu. Ważnym elementem tego święta jest światło, które nawiązuje do procesji Świętej Rodziny do świątyni oraz hymnu Symeona („Światło na oświecenie pogan”). W Polsce tego dnia uroczyście święci się świece, wzywając pomocy Matki Bożej Gromnicznej (nazwa pochodzi od gromów, przed którymi mają nas strzec stawiane w oknach świece). Gromnicę zapala się również przy umierających, pomagamy im w ten sposób wskazując im na Chrystusa – światłość wiekuistą, oraz na Maryję – patronkę dobrej śmierci.

W naszej parafii poświecenie świec odbywało się na dwóch mszach, porannej i wieczornej. Dodatkowo na Mszy o godzinie 18.00 zostały poświęcone książeczki do nabożeństwa. Mają one służyć dzieciom, które w tym roku przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. Ksiądz Proboszcz, trzymając się symboliki światła, poprosił rodziców, by podtrzymywali w swoich dzieciach ten Boży ogień i by sami byli światłem, które prowadzi ich dzieci do Chrystusa.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Matki Bożej Gromnicznej