Odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej - Porcjunkuli

2 sierpnia obchodzone jest w całym Kościele patronalne święto Matki Bożej Anielskiej - Porcjunkuli. Tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać za przyczyną Matki Bożej odpust zupełny. Skąd się wzięła ta tradycja? Według legend Św. Franciszkowi ukazała się Matka Boża w otoczeniu aniołów i w zamian za gorliwość, z jaką on i jego bracia starali się o zbawienie dusz, obiecała im łaskę o jaką tylko poprosi. Święty Franciszek miał prosić, aby wszyscy, po odbytej ze skruchą spowiedzi i po nawiedzeniu kaplicy Porcjunkuli, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów. Jak wiemy Bóg przychylił się do jego prośby.

W naszej małej kapliczce, słotwińskiej Porcjunkuli, również świętowaliśmy odpust. Kazania tego dnia wygłaszał nasz Rodak – Ks. Słąwomir Pietraszko. W homilii zaproponował nam, abyśmy wzorem Maryi, zwracali uwagę na 3 aspekty naszego życia. Abyśmy przede wszystkim dbali o relacje, zwłaszcza w naszych rodzinach. W praktyce oznacza to również przyjmowanie krytyki i zastanawianie się nie tylko nad postępowaniem innych, ale przede wszystkim nad swoim własnym.  Ponadto powinniśmy „nie nastawiać się” na nic w swoim życiu. Bo o ile plany są ważne, o tyle trzeba wziąć poprawkę, że Bóg może mieć inny pomysł na nasze życie. I pod tym względem trzeba być elastycznym i za Maryją powtarzać Bogu „tak”. Na koniec Ks. Sławomir przypomniał, aby doceniać zawsze małe rzeczy, cieszyć się z tego co mamy na co dzień.  Być zadowolonymi i wdzięcznymi za to, ze jesteśmy zdrowi, sprawni, mamy rodzinę, sąsiadów. I być wiernymi właśnie w tych małych „cząsteczkach”, bo „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny" (Łk 16,10).

W tym wyjątkowym dla naszej wspólnoty dniu Ks. Proboszcz podziękował wszystkim, którzy włączyli się w świętowanie. Wyraził swoja wdzięczność Paniom, które piekły ciasta oraz pomagały w sprzedaży. Nie zapomniał również o tych, którzy zadbali o wspaniałe kwiaty i dekoracje w kościele oraz kaplicy. Przede wszystkim podziękował wiernym za wsparcie modlitewne i przekazane przy sprzedaży ciast ofiary na kościół. Życzył również wszystkim Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Anielskiej.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej - Porcjunkuli