Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to pamiątka ostatniej wieczerzy, podczas której Pan Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. Wraz z Ks. Pawłem Hubczakiem modliliśmy się w intencji Kapłanów i przygotowujących się do Kapłaństwa: ks. Diakona Krzysztofa, kleryka Sławomira oraz także modliliśmy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Po zakończeniu Eucharystii  Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, która w naszej parafii ma miejsce w kaplicy obok kościoła, gdzie 50 lat temu modlił się Arcybiskup Karol Wojtyła. W dekoracji umieszczona jest reprodukcja obrazu „Ecce Homo”- Adama Chmielowskiego (póź. Św. Brata Alberta), który był także malarzem. Przedstawia Chrystusa w cierniowej koronie i w purpurowym płaszczu, narzuconym w ten sposób, że utworzył on na piersi Jezusa pokryte razami biczów serce (frag. „Świadectwo oddania bez reszty” - Karol Wojtyła). Ecce Homo (łac. Oto Człowiek) – J 19,5. Słowa miał wypowiedzieć Piłat ukazujący Chrystusa ludowi żydowskiemu.

wielki czwartek 2014 01  wielki czwartek 2014 02  wielki czwartek 2014 03  wielki czwartek 2014 04  wielki czwartek 2014 05

wielki czwartek 2014 06  wielki czwartek 2014 07  wielki czwartek 2014 08  wielki czwartek 2014 09

Z ołtarza został zdjęty obrus. Odarty ołtarz, który jest symbolem Jezusa Chrystusa, oznacza odarcie Go z szat podczas męki krzyżowej. Niektórzy widzą w tym symbolu również opuszczenie przez najbliższych oraz rezygnację z najmniejszych pozorów bóstwa dla naszego zbawienia

Zamiast dzwonków ministranci używają kołatek. To także znak żałoby po Zbawicielu, który odchodzi. Rodzaj „postu dla uszu”, tak jak „postem dla oczu” są zakryte od V niedzieli Wielkiego Postu krzyże i obrazy.

Składam podziękowanie dla ks. Pawła za uczestnictwo i podarowany chleb. Parafianom za modlitwę, podarowaną stułę i za złożone życzenia przez przedstawicieli oraz wiązanki kwiatów.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Wielki Czwartek