Wielkoczwartkowe rozmyślania z Lipowianami

Przeżywanie Triduum Paschalnego w naszej parafii zyskało w tym roku piękny ludowy wymiar dzięki Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca Lipowianie.

W Wielki Czwartek adorowaliśmy umęczonego i ubiczowanego Pana Jezusa w ciemnicy, wsłuchując się w pieśni pasyjne z melodiami występującymi na terenie Żywiecczyzny i z gwarą tego terenu. Członkowie Zespołu zaprezentowali rozmyślania wielkopostne i ubogacili je tradycyjnymi pieśniami, jak „Ach, mój Jezu”, „Dobranoc, Głowo Święta”. Na uwagę zasługuje również poruszająca Litania do Męki Pańskiej z autorską melodią kierowniczki Zespołu Brygidy Sordyl, która powiedziała: „ponieważ podczas mojej działalności nie spotkałam melodii do tych pięknych tekstów, postanowiłam to uzupełnić.” Zapytana o to, skąd wziął się pomysł na wielkopostne czuwanie odpowiada: „Od 6 lat chodziliśmy do Łodygowic na Czuwania z Pieśnią, a w tym roku chcieliśmy rozpocząć taką tradycję u nas w gminie i jedyną parafią, która wyraziła zgodę na naszą modlitwę i nas przyjęła była właśnie Słotwina, dlatego jesteśmy za to bardzo wdzięczni.”

czuwanie lipowianie

Wskrzeszanie i pielęgnowanie kultury ludowej to niezwykle ważny element budowania naszej lokalnej tożsamości, dlatego i my parafianie dziękujemy Księdzu proboszczowi Władysławowi, który pozytywnie odpowiedział na tę propozycję czuwania. Mamy nadzieję, że to wspólne spotkanie przy modlitwie na stałe zagości w naszej parafialnej tradycji i sam zespół będzie miał okazję szerzej zaprezentować swój wielkopostny ludowy repertuar, który z pewnością na to zasługuje.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie działa w Gminie Lipowa od 1999 roku. Jego kierowniczką jest Brygida Sordyl, a choreografem Paulina Skro.

 FOTORELACJA:
 

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Wielkoczwartkowe rozmyślania z Lipowianami