„Jego oczami”

To tytuł książki i filmu o Ks. Józefie Tischnerze.

Pokaz filmu oraz spotkanie z autorem Szymonem J. Wróbel odbył się 27 września 2014 roku w Sali OSP w Słotwinie.

Podziękowanie Ks. proboszcza po pokazie filmu i spotkaniu z autorem

Ks. profesor Józef Tischner był moim wykładowcą na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Zdawałem egzaminy u Niego z Filozofii poznania i Filozofii człowieka. Był i jest powszechnie uznanym filozofem i wielkim kaznodzieją. Był bardzo lubianym i popularnym kapłanem. Kapelanem Solidarności i Związku Podhalan. Bóg obdarzył Go pięknym głosem i wielkim poczuciem humoru. Na Jego wykłady podążały tłumu studentów.

Przez kilka ostatnich lat swego życia walczył ze złośliwym nowotworem gardła. Kiedy odwiedził Go jego przyjaciel, ks. Józef Tischner wyznał: „Tak bardzo lubiłem chodzić po górach - teraz Bóg zabrał mi tę możliwość. Lubiłem mówić, a Bóg odjął mi mowę przez raka gardła. On może wszystko wziąć, bo Mu wszystko dałem…” (Ks. Marian Bendyk. Homilie ) Zmarł w 2000 roku.

Pochodzący z Żywiecczyzny Pan Szymon J. Wróbel jest autorem niezwykłego filmu i książki o ks. Tischnerze „Jego oczami”.

Dziękujemy Panu Szymonowi Wróbel, że wśród wielu pokazów w kraju i zagranicą znalazła się nasza parafia. Dziękujemy za dzieło sztuki. Sztuka jak pisał Ks. J. Tiszchner w „Etyce Solidarności” odsłania głębszy sens życia ludzkiego i nadaje życiu nową wartość. Dzieło sztuki promieniuje przesłaniem. Dzieło sztuki bierze nas za rękę i prowadzi do tego, co kryje się głębiej, aż do prawdy istotnej, dobra i piękna. Piękno jest jak światło dzieła sztuki. Piękno skupia nasze spojrzenie, kieruje uwagę, daje do widzenia i do myślenia. Piękno odsłania prawdę. Zaś prawda jest prawdą o tym , co dobre. Dzieło sztuki to synteza tych trzech wartości. Ono mówi - mówi sobą. (Etyka Solidarności)

Dziękujemy Panie Szymonie za ukazanie tych trzech wartości. To dzieło „mówi - mówi sobą”.

Dzięki Panu Janowi Góra mogliśmy uczestniczyć w pokazie filmu „Jego oczami” o ks. Tischnerze. Pan Jan Góra od 25 lat działa w branży drzewnej, a konkretnie produkuje wyroby drewna. Jest członkiem Fundacji Przeciwko Leukemii (to inaczej białaczka). To organizacja, która bezinteresownie czyli bezpłatnie pomaga ludziom na nowotwory. Za swoją działalność w tej Fundacji otrzymał Złotą Odznakę. To konkretna służba człowiekowi. Dziękujemy!

Podziękowanie Prezesowi Straży Panu Janowi Binda za życzliwość i udostępnienie pomieszczenia i licznie zgromadzonej publiczności.

Podziękowanie dla niespodziewanego gościa Pana Jacentego  Ignatowicza, który zaprezentował grę na liściu. Pan Jacenty to uczestnik programu "Mam Talent".

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

Czytaj również: http://lipowaiokolice.blogspot.com/2014/09/pokaz-filmu-jego-oczami-w-sotwinie.html

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia „Jego oczami”