Witraż do Młodych

Dokument papieski: DO MŁODYCH CAŁEGO ŚWIATA - Jan Paweł II

Patron: Bł. August Czartoryski

Witraż symbolizuje List Apostolski Ojca MŁODYCH CAŁEGO ŚWIATA

Na kwaterze pierwszej znajduje się wizerunek bł. Augusta Czartoryskiego. witraz do mlodychUrodził się 2 sierpnia 1858 r. w Paryżu. Należał do tej części arystokracji polskiej, która zapisała się złotymi literami w historii Polski Był wnukiem „niekoronowanego króla Polski na wygnaniu”, księcia Adama. Po ojcu Władysławie miał przejąć rodową fortunę i opiekę nad polską emigracją. Po matce Marii Amparo Muñoz de Vista Alegre był potomkiem jednego z naj­szlachetniejszych rodów hiszpańskich. Został przez nią osierocony, gdy miał 6 lat. Otrzymał staranne wychowanie, również religijne. Wśród jego wychowawców znalazł się były powstaniec 1863 roku, sybirak, przyszły karmelita i święty Józef Rafał Kalinowski. Inne jed­nak spotkanie miało zadecydować o życiowej drodze Augusta. W 1883 roku przebywał w Paryżu św. Jan Bosco, kapłan z Turynu, znany ze swego nowego stylu wychowania młodzieży odwiedził także siedzi­bę Czartoryskich, Hotel Lambert (dziś rezydencja jednej z gałęzi Rotszyldów). Po tym spotkaniu August postanowił zostać salezjaninem. Opory ks. Bosco i rodziny pomógł mu pokonać papież Leon XIII, do którego zwrócił się z prośbą o interwencję. Ks. Bosco w duchu posłuszeństwa papieżowi przyjął go do Zgromadzenia Salezjańskie­go. Odtąd losy Augusta potoczyły się wartkim nurtem. W lipcu 1887 roku wstąpił do nowicjatu, 24 listopada tegoż roku otrzymał z rąk ks. Bosco sutannę, 2 października 1888 roku złożył śluby wieczyste, 2 kwietnia 1892 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Tak spełniło się jego pragnienie, które żywił w głębi serca od lat. Wtedy nie było już ważne, że cierpiąc od dzieciństwa na chorobę płuc, musiał pogodzić się z bliskim końcem życia. Zmarł w opinii świętości 8 kwietnia 1893 roku w Alassio (włoska Riwiera). Trumna z jego ciałem od roku 1964 znajduje się w Przemyślu w kościele księży salezjanów.

(Bł. August Czartoryski (1858-1893) Nasi święci - redakcja Wojciech Zagrodzki)

Beatyfikowany 25 kwietnia 2004 roku w Rzymie. Wspomnienie liturgiczne 2 sierpnia.
Z homilii Jana Pawła II podczas uroczystości beatyfikacji „Jak miłe są przybytki Twoje, Panie Zastępów(…). Jeden dzień w przybytkach Twoich lepszy jest niż innych tysiące” (Ps84,2.11). Te słowa psalmu zapisał jako motto życia na prymicyjnym obrazku bł. August Czartoryski. Zawiera się w nich zachwyt człowieka, który idąc za głosem powołania, odkrywa piękno kapłańskiej posługi. Brzmi w nich również echo różnorakich wyborów, jakich musi dokonywać każdy, kto odkrywa wolę Bożą i pragnie ją pełnić.

„Moi drodzy młodzi przyjaciele, uczcie się od bł. Augusta gorąco prosić na modlitwie o światło Ducha Świętego i o mądrych przewodników, abyście mogli poznać Boży plan waszego życia i byście zdołali zawsze kroczyć drogą świętości”

W drodze do świętości potrzeba świętych wychowawców (Nasi święci - redakcja Wojciech Zagrodzki)

Stąd też znalazł się fragment motta życia  z obrazku prymicyjnego bł. Augusta Czartoryskiego

„Jeden dzień w przybytkach Twoich lepszy jest niż innych tysiące” (Ps 84,11). Aby być kapłanem musiał dokonać wyboru stąd też na pierwszym miejscu  stuła kapłańska a w cieniu czapka arystokraty. W małym okienku u góry złota róża, ta która znajduje się w Częstochowie na Jasnej Górze a podarował Jan Paweł II Matce Bożej Częstochowskiej. Róża to symbol kapłaństwa.

Druga kwatera zawiera napis, słowa z listu, życzenia Papieża na Rok Młodzieży: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (Por.1 P 3,15), oraz łódź, barka - symbol Kościoła, powołania, rozmowy i spotkania z Jezusem nauczania, (List do młodych), a także Kotwica - symbol zakotwiczenia w Chrystusie, symbol nadziei i wkomponowany w kotwicę krzyż papieski (nawiązanie do słów i życzeń Papieża) z napisem: „Przyjdź i chodź za Mną” Mt 19,21, oraz buty papieskie - czerwone - zachęta aby dorastać do świętości Św. Jana Pawła II.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Witraż do Młodych