Wizytacja kanoniczna w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie

Obowiązek przeprowadzania wizytacji w podległych sobie parafiach nakład na biskupa prawo kanoniczne. Kanony 396 – 398 stanowią, że biskup ma obowiązek przeprowadzić wizytację całej sobie podległej diecezji przynajmniej raz na 5 lat.

Święty Jan Paweł II widział w wizytacji parafialnej czas łaski i szczególnego spotkania i dialogu biskupa z wiernymi. Swoje doświadczenia z wizytacji parafii archidiecezji krakowskiej, a następnie parafii Rzymu przełożył na wskazówki dla biskupów: „Podczas swojej wizyty pasterskiej w parafii, pozostawiwszy zagadnienia o charakterze administracyjnym innym delegatom, biskup powinien w szczególny sposób zatroszczyć się o spotkania osobiste, poczynając od proboszcza i innych kapłanów. To właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei. Biskup powinien wówczas nawiązywać bezpośredni kontakt przede wszystkim z osobami najuboższymi, starszymi i z chorymi. Przeprowadzona w ten sposób wizyta pasterska objawia się w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój” (Pastores gregis, 46).

7 i 10 marca 2019, dokonała się Wizytacja kanoniczna w naszej Parafii przez Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Bp. prof. dr hab. Romana Pindla.

W czwartek 7 marca ks. Biskup spotkał się z nauczycielami i dziećmi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego, z osobą chorą oraz przebywał w rodzinie.

W niedzielę odbyło się Powitanie Kanoniczne. Ks. Biskup skierował do nas słowo i modlił się za zmarłych oraz spotkał się z Różami Różańcowymi i Akcją Katolicką.

Na Mszy św. z udziałem RODZIN, Ks. Biskup wygłosił słowo do nas, dokonał obrzędu błogosławieństwa rodzinnego, na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup udzieli indywidualnie błogosławieństwa dzieciom, a następnie odbyło się spotkanie z grupami dzieci i młodzieży z Ministrantami, Lektorami, Scholą liturgiczną i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. O godz.12:00 odbyło się spotkanie rodziców księży pochodzących z Parafii i z Kapłanami oraz odbyło się spotkanie z Parafialną Radą Duszpasterską i ds. Ekonomicznych. Gorzkie Żale i Msza Święta z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania zakończyła wizytację.

FOTORELACJA:

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Wizytacja kanoniczna w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie