Płaskorzeźba św. Józefa

Czy święty Józef ma nam jeszcze dzisiaj coś do powiedzenia?

Wielkim nabożeństwem do św. Józefa odznaczał się bł. Jan Paweł II , odznacza się Benedykt XVI i Papież Franciszek.

Ostatni Papieże pomagają nam odkryć Józefa jako żywy, zrozumiały i atrakcyjny wzorzec autentycznych postaw życiowych dla chłopców, mężów i ojców dzisiaj.

Błogosławiony Jan Paweł II napisał adhortację apostolską „Redemptoris Custos”- „Opiekun Zbawiciela”, opublikowaną 15 sierpnia 1989 r. Pozostawił Kościołowi rozważania poświęcone św. Józefowi. Szczególny nacisk położył na milczenie świętego Józefa

4 czerwca 1997 r. w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Jan Paweł II nazwał św. Józefa „patronem Kościoła naszych czasów”. Opiekuna Świętej Rodziny określił wielkim rzecznikiem sprawy obrony życia ludzkiego od pierwszej chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Drugim najbardziej znanym polskim sanktuarium św. Józefa jest kościół Karmelitów w Wadowicach. W ołtarzu głównym świątyni umieszczono duży obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. 16 października 2003 r. Ojciec św. napisał między innymi ”W moim rodzinnym mieście św. Józef, drugi Patron mojego Chrztu, roztacza swą opiekę nad Ludem Bożym z kościoła Karmelitów Bosych na Górce, w który doznaje czci. Wdzięczny przybranemu Ojcu Jezusa Chrystusa za opiekę,(…) ofiaruję w roku srebrnego jubileuszu mojego Pontyfikatu pierścień papieski (por. „Święty Józef Mistrz, Nauczyciel, Przyjaciel”)

19 marca 2006 w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Benedykt XVI powiedział, że ”przykład św. Józefa jest dla nas wszystkich wyraźną zachętą do wypełnienia z wiernością, prostotą i pokorą zadania, które nam wyznaczyła Opatrzność.”

Następca Benedykta XVI , papież Franciszek, rozpoczął swój pontyfikat w uroczystość św. Józefa, 19 marca 2013 r. W homilii powiedział:

„Św. Józef, prawy człowiek, który sprawował opiekę nad Maryją i małym Jezusem z dyskrecja, pokorą i w milczeniu, ale będąc przede wszystkim otwarty na tajemnicze znaki Boże, staje się wzorem wszystkich ludzi”. „Opiekujmy się Chrystusem w naszym życiu, aby opiekować się innymi, opiekować się dziełem stworzenia”.”Opiekujmy się z miłością tym , czym Bóg nas obdarzył!”

W czerwcu 2013 r. ukazał się nowy dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, nakazujący włączenie wezwania do św. Józefa do modlitwy eucharystycznej Mszału Rzymskiego. W nowej wersji wezwanie to brzmi: „z Najświętszą Dziewicą, Bogurodzicą Maryją, ze świętym Józefem Jej Oblubieńcem, że świętymi Apostołami i Męczennikami”.

Święty Józef to jeden z najważniejszych świętych Kościoła, który odegrał istotną rolę w dziele zbawienia jako opiekun Jezusa i mąż Świętej Bożej Rodzicielki, a więc Mąż , Ojciec i Głowa Świętej Rodziny, święty na dziś, mąż sprawiedliwy, człowiek czynu,, patron i wzór dla ludzi pracy, wzór naprawiania błędów i rozwiązywania problemów, patron dobrej śmierci.

Święty Józef to Opiekun Chrystusa. Jak nazwał Ojciec Święty Franciszek- Kustosz. Każdy ojciec, opiekun ma być kustoszem swojej rodziny. Wszyscy mamy być kustoszami świata stworzonego. Opiekunami człowieka, przyrody i  zwierząt .

Św. Józef to ważna postać w kościele, związana w sposób szczególny z Rokiem Jubileuszowym. Nasz kościół powstał jako wotum Roku Jubileuszowego.

Płaskorzeźba   św. Józefa wykonana na podstawie łaskami słynącego obrazu św. Józefa umieszczonego w ołtarzu głównym krakowskiego kościoła sióstr bernardynek przy ul. Poselskiej .

„Obraz przedstawia św. Józefa, który prowadzi za ręka młodego Jezusa, lekko pochylając ku Niemu głowę. Chrystus , przedstawiony jako mniej więcej 12-letni chłopiec idący po prawej stronie swego Opiekuna, w prawej dłoni trzyma wiklinowy koszyczek wypełniony narzędziami ciesielskimi, zaś lewą ujmuje dłoń św. Józefa. Obie postacie kroczą na tle pejzażu. Święty Józef wyraźnie kieruje w prawo Jezusa, który podążając ze swym Opiekunem, jednocześnie patrzy w lewo, jakby świadomy swego posłannictwa, pragnął iść własną drogą” ( Św. Józef- Mistrz, Nauczyciel, Przyjaciel „Uczta Duchowa”).

Nie może zabraknąć tak ważnej postaci w naszym kościele. Odegrał wielką rolę w życiu Chrystusa, w historii zbawienia człowieka.

Co św. Józef przekazuje nam, ludziom XXI wieku?

Mówi, że w każdej sytuacji można bezgranicznie zaufać Panu Bogu

Życie rodziny w dzisiejszym świecie w Polsce, jest bardzo trudne. Św. Józef uczy, że być prawdziwym mężczyzną, mężem, ojcem znaczy być odpowiedzialnym. Ważną rolę odgrywa obecność ojca w dorastającym życiu młodego człowieka. Autorytet do życia w rodzinie, dla ojców, dla każdego młodego mężczyzny.

Płaskorzeźba umieszczona została pod chórem na ścianie obok konfesjonału. Wykonana jest z marmuru.

W sposób szczególny odbywać się będą w tym miejscu nabożeństwa za wstawiennictwem św. Józefa 19 marca i 1 maja. Cieszy fakt ,że w naszej parafii jest Róża św. Józefa i prowadzi różaniec w czasie nabożeństw różańcowych, nabożeństw fatimskich.

Święty Józefie, módl się za nami

plaskorzezba sw jozefa 01  plaskorzezba sw jozefa 02

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Płaskorzeźba św. Józefa