Uroczystość Poświęcenia kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie

11 czerwca 2019 r., godz. 17.00
J.E. Ks. Bp. Prof. Roman Pindel

Przebieg uroczystości:

1. Ks. Biskup, Kapłani koncelebrujący i posługujący odziani w szaty koloru białego poprzedzani przez niosącego krzyż, udali się procesjonalnie z zakrystii przez nawę kościoła do prezbiterium. Po powitaniu przez Ks. Biskupa. Przedstawiciele Komitetu Budowy Kościoła powiedzieli o historii i początkach kościoła i Parafii, oraz nastąpiło powitanie przez Ks. Proboszcza

2. Poświęcenie wody i pokropienie

3. LITURGIA SŁOWA

4. Modlitwa Poświęcenia i Namaszczenia

5. Litania do Wszystkich Świętych

6. Modlitwa Poświęcenia

7. Namaszczenie ołtarza i ścian kościoła

8. Okadzenie ołtarza i kościoła

9. Oświetlenie ołtarza i kościoła

10. Liturgia Eucharystyczna

11. Zakończenie
Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej
po Komunii podziękowanie:  
- dorośli,
- młodzież,
- Ks. Proboszcz
- Błogosławieństwo

Tablica Pamiątkowa
W 120. ROCZNICĘ POŚWIĘCENIA
LUDZKOŚCI NAJŚWIĘTSZEMU SERCU JEZUSA,
55. ROCZNICĘ POBYTU ARCYBISKUPA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KAROLA WOJTYŁY W NASZEJ WSPÓLNOCIE, W 20. ROCZNICĘ ROZPOCZĘCIA BUDOWY,
W 10. ROCZNICĘ ERYGOWANIA PARAFII,
POŚWIĘCENIA  KOŚCIOŁA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA  W SŁOTWINIE DOKONAŁ 11.06.2019 ROKU
 J.E. KS.BISKUP PROF. ROMAN PINDEL
ORDYNARIUSZ DIECEZJI BIELSKO- ŻYWIECKIEJ

 

Słotwina: poświęcenie kościoła - Anioł Beskidów

„Bp Roman Pindel uwieńczył trwające dwie dekady dzieło budowy świątyni.

Do spojrzenia na własną sytuację życiową w kontekście ewangelicznej opowieści o nawróconym grzeszniku – celniku Zacheuszu – zachęcił wiernych bp Roman Pindel, który 11 czerwca 2019 r. poświęcił kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie. Podczas uroczystości w tej jednej z najmłodszych w diecezji bielsko-żywieckiej parafii ordynariusz zachęcił, by nawiedzać poświęcony dom Boży i być gotowym na osobiste spotkanie z Jezusem, pragnącym przemiany w ludzkim sercu.

W homilii biskup zwrócił uwagę na związek liturgicznego wydarzenia, jakim jest poświęcenie kościoła i odczytanego fragmentu Ewangelii św. Łukasza o Zacheuszu, który wyszedł na drzewo, by zobaczyć Jezusa. „Jezus poprosił go, by zszedł z drzewa, przygotował ucztę dla Niego i Jego uczniów. Zacheusz nie był kapłanem ani budowniczym świątyni, a wręcz przeciwnie: zajmował się pobieraniem podatków dla znienawidzonych Rzymian, okupantów ziemi Izraela” – wyjaśnił. Wskazał zarazem, że tamto spotkanie, które diametralnie zmieniło niedawnego grzesznika, może być także udziałem przedstawicieli współczesnego pokolenia wierzących, m.in. budowniczych kościoła w Słotwinie.

„Naśladuje Jezusa ten, kto dostrzega choćby oznaki przemiany, czy zainteresowanie wartościami religijnymi, kto także potrafi dostrzec każde dobro i każdą przemianę, tak jak Jezus zauważył chęć naprawy zła i hojność wobec ubogich” – zwrócił uwagę kaznodzieja, podkreślając znaczenie tego, jak odpowiadamy na doznane dobro, „jak Zacheusz zmieniający swoje podejście do pieniędzy pod wpływem spotkania z Jezusem”.

„Dobrze jest widzieć ostro to, czego nie powinniśmy naśladować w postawie tłumów. One powielały złą opinię o grzeszniku, a przecież ten może się zmienić, jak Zacheusz” – dodał i powtórzył, że Ewangelia usłyszana w dniu poświęcenia tego kościoła powinna wskazać, że wydarzenie w Jerycho stanowi „zapowiedź przemiany nas, przychodzących do świątyni, z powodu Jezusa”. „On jest obecny tutaj na kilka sposobów i może dokonać przemiany w naszym sercu” – podkreślił biskup.

Duchowny zapewnił, że przemiana człowieka staje się możliwa, „gdy widzimy nasze grzechy, naszą niegodziwość, nieporządek, ale też możliwość naprawienia i zadośćuczynienia”.

Proboszcz parafii ks. Mieczysław Grabowski zwrócił uwagę, że akt konsekracji miejscowej świątyni odbył się w 120. rocznicę poświęcenia ludzkości Sercu Jezusowemu i 55. rocznicę pobytu kard. Karola Wojtyły w słotwińskiej wspólnocie, 20 lat po rozpoczęciu budowy kościoła i dekadę po erygowaniu parafii.

Podczas uroczystej liturgii z udziałem kapłanów z Żywiecczyzny biskup poświęcił i okadził ściany kościoła i ołtarz. W obrzędzie, wyrażającym wspólnotę Chrystusa z żyjącym Kościołem, ordynariusz namaścił olejem krzyżma świętego ołtarz i wyznaczone miejsca świątyni. Obrzęd konsekracji zwieńczyło uroczyste zapalenie światła symbolizującego Chrystusa.

Biskup poświęcił także drogę krzyżową w kościele. Specjalny dekret erygujący stacje Męki Pańskiej w obiekcie odczytał radziechowski dziekan ks. Piotr Pojonikow. Eucharystię koncelebrował m.in. wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski.

Kościół w Słotwinie wzniesiono obok kaplicy z 1900 r., stojącej na skrzyżowaniu dróg, w samym środku malowniczo położonej miejscowości na Żywiecczyźnie. Wcześniej wieś należała do parafii św. Bartłomieja w Lipowej. W 1983 r. rozpoczęto tutaj budowę domu katechetycznego. Inicjatorem budowy kościoła był obecny na wtorkowych uroczystościach ks. kan. Jan Krysta.

Parafia w Słotwinie została erygowana 8 grudnia 2008 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wspólnota należy do dekanatu radziechowskiego.

Uroczystość poświęcenia kościoła poprzedziły Misje Święte pod hasłem „Serce Jezusa Domem Bożym i Bramą do Nieba”. Poprowadził je ks. dr Szymon Tracz, który także objaśniał podczas liturgii znaczenie poszczególnych gestów i symboli w czasie obrzędu konsekracji”. (diecezja.bielsko.pl - Anioł Beskidów)

FOTORELACJA:

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Uroczystość Poświęcenia kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie