Dożynki parafialne

We wspomnienie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września dziękowaliśmy Bogu Ojcu za Opatrzność i błogosławieństwo.

Księga Powtórzonego Prawa uzasadnia je w następujący sposób: „Przez siedem dni będziesz świętować ku czci Boga swego, Jahwe, w miejscu, które sobie obierze Jahwe, za to, że ci błogosławi Bóg twój, Jahwe, we wszystkich twoich zbiorach, w każdej pracy twych rąk, i abyś był pełen radości” (Pwt 16,13-15).

Chleb jest w ręku Boga i życie jest w ręku Boga i błogosławieństwo też jest w ręku Boga. Znakiem zewnętrznym naszego dziękczynienia w święto dożynek są chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, wieńce dożynkowe, owoce, kwiaty i warzywa.
Ale kiedy nadchodzą dożynki, każdy roztropny gospodarz przypomina sobie, że on sam jest nie tylko siewcą i żniwiarzem, ale również rolą Bożą. Jeden z ojców Kościoła - św. Paulin z Noli, zwracając się do rolnika - radzi mu: „Kiedy zatem przechadzasz się po polu i przyglądasz się swojej ziemi, zważ, że ty także jesteś polem Chrystusa i dbaj także o siebie jak o swoje pole. (...) uprawiaj własne serce, aby było piękne dla Pana”. Serce rolnika i każdego człowieka pozostaje najcenniejszą glebą, jaką należy pracowicie uprawiać.

Mówił o tym papież Jan Paweł II 10 czerwca 1997 r., w czasie homilii wygłoszonej do rolników w Krośnie:
„Szanujcie każde ziarno zboża kryjące w sobie cudowną moc życia. Uszanujcie również ziarno słowa Bożego. Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie: «Szczęść Boże» i «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!». Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia. W nich zawarta jest wasza chrześcijańska godność. Nie dopuśćcie, aby ją wam odebrano - bo próbuje się to robić! Świat pełen jest zagrożeń. Docierają one poprzez środki przekazu także do polskiej wsi. Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie - jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy stare, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków”.

Modlitwa autorstwa Marii Konopnickiej:
„Na życie walki i na skłon
Na pracę ducha i na trud
Na posiew dobra i na plon
Błogosław Panie wierny lud.
Bądź w sercach naszych, w myślach bądź
Błogosław każdej chaty próg
Jednością wzmacniaj, zgodą rządź,
Boś Ty nasz Ojciec, Ty nasz Bóg”.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Dożynki parafialne