Festiwal kolęd i pastorałek

5 stycznia 2020 roku w naszym kościele parafialnym odbył się 14 już festiwal kolęd i pastorałek. W tym roku wzięło w nim udział 30 uczestników. Podzieleni byli na następujące kategorie: Soliści młodsi, czyli od przedszkola do klasy 2, soliści starsi, czyli klasy od 3 do 6 duety, tria i więcej oraz grupy kolędnicze. Wszystkim występom przyglądało się jury w składzie: Pani Maria Wandzel, Pani Maria Binda-Sapeta oraz Pan Krzysztof Kliś. Festiwal rozpoczął się od występu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Po zakończeniu części konkursowej prezentowały się jak co roku grupy kolędnicze. Jako pierwsza zaprezentowała się rodzina Państwa Wrona, Tracz oraz Sowa. Później słuchaliśmy występu „Kolędników od kaplicy”.

Motywami przewodnimi tegorocznego kolędowania była postać Świętego Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego, których możemy podziwiać na naszych witrażach.
Kardynał Stefan Wyszyński urodził się w 1901 roku w Zuzeli. Święcenia kapłańskie przyjął w 1924 roku we Włocławku. Studiował na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, gdzie uzyskał stopień doktora. Został wikariuszem w katedrze włocławskiej i wykładowcą w seminarium duchownym we Włocławku. Po 2 Wojnie Światowej został kanonikiem gremialnym,  później biskupem lubelskim. Następnie został przeniesiony na arcybiskupstwo gnieźnieńskie  oraz warszawskie. Biskup Stefan Wyszyński został mianowany prymasem Polski 12 listopada 1948 przez papieża Piusa XII.
Kardynał  Stefan Wyszyński zmarł w 1981 roku w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W 1989 w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Jego beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca 2020 na placu Piłsudskiego w Warszawie.
W naszym kościele znajduje się witraż poświęcony Kardynałowi. Możemy na nim zobaczyć wizerunek oraz herb Prymasa Tysiąclecia, pod herbem widnieje hasło prymasowskiego posługiwania Soli Deo – Bogu Samemu. W drugiej kwaterze znajduje się Duch Święty w postaci gołębicy z otaczającymi ją siedmioma darami.

18 maja 2020 roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Rok 2020 został ustanowiony przez senat rokiem Jana Pawła II. Uchwała, w której zostało to ustanowione mówi, że "18 maja 1920 r. urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła - metropolita krakowski, kardynał, Ojciec Święty, św. Jan Paweł II". "Papież Polak zajmuje szczególne miejsce w naszej historii. Wychowany w polskiej pobożności, oddany Matce Bożej, był świadom pragnień swojego narodu, znał jego przeszłość i niezbywalne potrzeby: Wszędzie podkreślam moje polskie pochodzenie - trudno inaczej! - mówił - (...) zabrałem ze sobą całą polską historię, kulturę, doświadczenie, język (...) to dziedzictwo stale pozwala mi otwierać się na wielorakie bogactwo ludów i narodów we wspólnocie powszechnego Kościoła”.  Papież Polak dialog z człowiekiem prowadził także za pośrednictwem licznych encyklik". "Jako intelektualista, filozof i poeta, ale także aktor, miał doskonały kontakt z osobami ze świata nauki, kultury i sztuki, a jednocześnie docierał ze swym nauczaniem, jako pielgrzym i turysta, miłośnik gór, do młodego pokolenia, które darzyło go wyjątkową miłością.”

23 grudnia 1996 r. św. Jan Paweł II spotkał się z rodakami i powiedział: "Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Jest ich wiele, ogromne bogactwo. Od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek, jak choćby ta, tzw. góralska, której tak bardzo lubimy słuchać: „Oj, Maluśki, Maluśki”. Trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zagubili. Dlatego też, łamiąc się dzisiaj z Wami opłatkiem wigilijnym, życzę, abyście wszyscy, drodzy Rodacy, czy w kraju, czy też w Rzymie, czy gdziekolwiek na świecie, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym, co one mówią, nad całą ich treścią, i byście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem”.
Na naszym pierwszym witrażu możemy zobaczyć wizerunek św. Jana Pawła II podpisującego bullę ogłaszającą Wielki Jubileusz 2000 roku, jego herb, symbol władzy papieskiej – klucze oraz Ducha Świętego. Widzimy krzyż który oznacza, że dziejów naszej Ojczyzny nie można oddzielić od Chrystusa wraz z symbolicznymi datami Chrztu Polski i jego 1050. rocznicy.

Laureaci tegorocznego konkursu:

Soliści młodsi:
Wyróżnienie specjalne: Karolina Jakóbiec
I miejsce – Zosia Bojdys
II miejsce – Martyna Weber ex aequo Magdalena Socha ex aequo Iga Jakubiec

Soliści starsi:
I miejsce – Julia Kowalska ex aequo Filip Śliwa
II miejsce – Emilia Wolny
III miejsce – Oliwier Semik

Duety, tria i większe grupy – młodsi:
I miejsce – Natalia i Adam Tlałka ex aequo Helenka i Karol Jakubiec
II miejsce – Marysia i Paulina Matuszek

Duety, tria i większe grupy – starsi:
Wyróżnienie specjalne – Justyna i Damian Kupczak, Zuzanna i Julia Wieczorek, Aleksander i Michał Moroń
Nagroda Grand Prix – Zosia Bojdys z babcią Marią Ćwikła
I miejsce – Julia Ćwikła i Julita Dobija
II miejsce – Karina Weber i Wiktoria Dobija ex aequo Joanna Zielińska i Julia Kowalska
III miejsce – Kacper Dobija, Bartłomiej Kubaczka i Szymon Mołdysz

FOTORELACJA:

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Festiwal kolęd i pastorałek