Instalacja Relikwii Świętej Joanny Bertta Molla

Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

Instalacja Relikwii Świętej Joanny Bertta Molla

OGŁOSZENIA 27.12.2015

W niedzielę oktawy Narodzenia Pańskiego, 27 grudnia, przypada święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Jesteśmy na Eucharystii jako Kościół, który jest rodziną dzieci Bożych. Wzorem wszelkiej wspólnoty jest doskonała jedność Trójcy Świętej. Dziś liturgia stawia przed nami inną, ziemską wspólnotę, Świętą Rodzinę z Nazaretu, która stanowi wzór dla wszystkich wspólnot rodzinnych. Wpatrzeni w życia Jezusa, Maryi i Józefa, pragniemy trwać w jedności i miłości, aby Królestwo Boże mogło w nas wzrastać.

Dziś dokonałem instalacji Relikwii z szat Świętej Joanny Bertta Molla Matki rodziny. Relikwie dotarły do nas od Kustosza Relikwii Archidiecezji Mediolańskiej za pośrednictwem kleryka Sławomira Pietraszko. Będą znajdować się w naszym parafialny kościele w relikwiarum dla większej chwały Bożej i czci jego Świętym. Możliwość ucałowania i uczczenia: dziś w Święto Świętej Rodziny, w Jej liturgiczne wspomnienie 28 kwietnia, a także podczas nabożeństw w Kwartalne Dni Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin oraz w Święto św. Łukasza patrona Służby Zdrowia 18 października.

DSCN5108  DSCN5112

Joanna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 roku w Magencie, niedaleko Mediolanu. Zmarła 28 kwietnia 1962 roku. Spoczywa na cmentarzu w Mesero.

Joanna Beretta Molla – to święta matka, która poświęciła swoje życie za poczęte dziecko. Mąż po jej śmierci powiedział: "Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu - jako matki i jako lekarza - że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące".
Św. Jan Paweł II beatyfikował Joannę podczas Światowego Roku Rodziny 24 kwietnia 1994 r., a kanonizował ją dziesięć lat później - 16 maja 2004 r. Na uroczystej Mszy św. byli obecni m.in. mąż Joanny i najmłodsza córka - Joanna Emanuela.
„Najwyższa ofiara, którą uwieńczyła swe życie – powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II podczas homilii 16 maja, kiedy ogłosił Ją świętą – świadczy o tym, że tylko wtedy człowiek może się zrealizować, gdy ma odwagę całkowicie poświęcić się Bogu i braciom”. Słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego odzwierciedlają sens życia św. Joanny.

Jan Paweł II, podczas homilii 16 maja 2004 r., kiedy ogłosił Ją świętą, powiedział: „Wynosząc na ołtarze Joannę, Kościół pragnie oddać hołd wszystkim heroicznym matkom, które bez reszty poświęcają się swoim rodzinom, które cierpią, wydając na świat dzieci, które są gotowe podjąć wszelkie trudy, aby przekazać dzieciom wszystko, co najlepsze, bo miłość niejednokrotnie staje się próbą, czasem wręcz heroiczną, która wiele kosztuje macierzyńskie serce kobiety.”

Jest patronką narzeczonych i zakochanych, małżonków i rodziców, kobiet oczekujących potomstwa i w stanie błogosławionym, także patronką rozeznających powołanie i służby zdrowia.

1. W poniedziałek, 28 grudnia – święto Świętych Młodzianków. W tym dniu udzielę błogosławieństwa małym dzieciom. Zapraszam rodziców wraz z dziećmi. Również tego dnia rozpocznie się kolęda czyli odwiedziny duszpasterskie, która ma na celu wspólną modlitwę, rozmowę duszpasterza z rodziną przyjmującą księdza. Plan kolędy w gablocie przy kościele i na stronie internetowej.

2. W czwartek 31 grudnia (Sylwestra ) wyjątkowo odwiedziny chorych od godz. 9.00 z racji I piątku przypadającego 1 stycznia. Chorych proszę zgłosić!

3. W czwartek 31 grudnia, przypada ostatni dzień starego roku. Zapraszam wiernych na uroczyste nieszpory i nabożeństwo przebłagalne o godz. 15.00. O godz. 15.30 Msza św. Odpust zupełny zyskuje każdy, kto spełni zwykłe jego warunki i w tym dniu odmówi pobożnie i publicznie hymn Ciebie Boga wysławiamy.

4. A może tak powitać Nowy Rok w kościele na modlitwie - zachęcam - kościół o północy będzie otwarty jest nas coraz więcej.

5. W piątek, 1 stycznia – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która kończy czas oktawy Narodzenia Pańskiego. Jest to pierwszy piątek miesiąca oraz Światowy Dzień Modlitw o pokój. Msze Święte tak jak w niedzielę. Nie obowiązuje w tym dniu zachowanie postu oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

6. W sobotę, 2 stycznia – wspomnienie Świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła. Jest to zarazem pierwsza sobota miesiąca, kiedy czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Zapraszam do wspólnego śpiewu Godzinek do Niepokalanego Poczęcia NMP oraz modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach o godz. 6.30

7. W przyszłą niedzielę, 3 stycznia, składka przeznaczona jest na Seminarium

8. W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2016 r. planowany jest wyjazd na „Strumieńskie Betlejem”- żywą szopkę. W Strumieniu w sanktuarium św. Barbary pracuje nasz Rodak Ks. Stanisław Binda. Zapisy w zakrystii. Wyjazd o godz. 12.30.

9. W niedzielę 10 stycznia o godz. 15.00 w naszym kościele przegląd (festiwal) kolęd i pastorałek. Zapraszam dzieci, młodzież, dorosłych oraz całe rodziny do wzięcia udziału i wspólnego kolędowania. Zapisy w zakrystii do środy 6 stycznia.

10. W sobotę 16 stycznia o godz. 14.00 Msza św. dla Seniorów, a po Mszy św. opłatek w Domu Strażaka.

11. Zachęcam do nabycia naszego kalendarza parafialnego oraz do czytania prasy katolickiej.

12. Podziękowanie za podarowane kwiaty, choinki, dekorację świąteczną w kościele

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Instalacja Relikwii Świętej Joanny Bertta Molla