Rok 2019 – Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego

„Melchior Grodziecki urodził się w 1584 r. w Cieszynie. Wywodził się z rodu Grodzieckich, herbu Radwan. Jego przodkowie na początku XVI wieku przenieśli się do Księstwa Cieszyńskiego i osiedlili na zamku w Grodźcu. Dziadek i ojciec Świętego byli kasztelanami cieszyńskimi. Melchior pobierał nauki w kolegium jezuickim w Wiedniu, a następnie w Brnie, gdzie wstąpił do nowicjatu jezuitów. Przebywał w klasztorach jezuickich w Kłodzku, Czeskich Budziejowicach i w Pradze – tam w 1614 przyjął święcenia kapłańskie, a później został wychowawcą młodzieży. Po złożeniu ślubów wieczystych w 1619 Zakon skierował duchownego do Koszyc, gdzie został kapelanem wojsk cesarskich. Misję tę oprócz niego pełnili tam także dwaj inni jezuici – Węgier, Stefan Pongracz i Chorwat, Marek Križ – kanonik katedry prymasów Węgier w Ostrzyhomiu. Wszyscy trzej ponieśli śmierć męczeńską na początku wojny trzydziestoletniej we wrześniu 1619 z rąk żołnierzy księcia Siedmiogrodu Bethlena Gabora, dowodzonych przez generała Juraja Rakoczego.

Męczennika wyniósł na ołtarze papież Pius X w 1905 r. Kanonizacji dokonał podczas wizyty apostolskiej w Koszycach Jan Paweł II 2 lipca 1995 r”. (str. internetowa - eKai)

Peregrynacja Relikwii Św. Melchiora Grodzieckiego w naszym dekanacie Radziechowskim odbyła się 14-16.06.2019 r. w kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce. W sobotę nasza parafia  uczestniczyła w czuwaniu wraz z Parafią z Leśnej.

czuwanie w wg 01  czuwanie w wg 02  czuwanie w wg 03

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Rok 2019 – Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego