Częstochowa - Jasna Góra - 16/17.06.2019

Nasze nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej

„Codziennie o godz. 21.00 na Jasnej Górze rozlega się bicie dzwonów. Do Apelu Jasnogórskiego wzywają głosy dzwonów. Najstarszy z nich, pochodzący z 1544 r., waży 5 ton i nosi imiona Jezus Maryja. Drugi o imieniu Maryja, odlany w 1912 r. jest najcięższy - waży 8 ton. Trzeci nazwany Paweł na cześć św. Pawła Pierwszego Pustelnika po­wstał również w 1912 r. i ma wagę 6 ton. Swym trójgłosem dzwony przywołują na modlitwę o stałych porach dnia.

W Kaplicy Matki Bożej gromadzą się Ojcowie Paulini, by z wiernymi modlić się do Jasnogórskiej Pani. Słowa: „Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam” wypowia­da w tym samym czasie wielu czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej w Polsce i na świecie. Odprawianie Apelu Jasnogórskiego w Ka­plicy Matki Bożej rozpoczęto 8 grudnia 1953 r. w intencji uwol­nienia z więzienia ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Apel bierze swój początek od historii, która przydarzyła się pi­lotowi Władysławowi Podlesińskiemu (zmarłemu w 1934 r.). Pod­czas lotu usłyszał on wewnętrzny głos nakazujący natychmiastowe lądowanie. Gdy to zrobił i wysiadł z maszyny, samolot eksplodo­wał. Dowiedziawszy się później, że o tej samej porze jego żona po­leciła go Matce Bożej, z niedowiarka przeistoczył się z człowieka głębokiej wiary. Założył katolicką organizację dla oficerów, której członkowie codziennie o godz. 21.00 meldowali się na apel Mat­ce Bożej Jasnogórskiej. Idea wieczornego łączenia się z Królową Polski rozpowszechniła się również wśród młodzieży w czasie oku­pacji niemieckiej.

Modlitwa Apelu ma następujący przebieg:

  • Odsłonięcie Cudownego Obrazu przy pieśni „Bogurodzica”
  • Trzykrotnie powtórzenie słów Apelu: „Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”
  • Krótkie rozważanie maryjne
  • Dziesiątek Różańca i modlitwa „Pod Twoją obronę”
  • „Zdrowaś Mario” w intencji Ojca Świętego i błogosławieństwo
  • Zasłonięcie Cudownego Wizerunku przy pieśni maryjnej. Radio Maryja transmituje Apel Jasnogórski”.(Nasza Arka –Miesięcznik Rodzin Katolickich-2001r.)

FOTORELACJA:

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Częstochowa - Jasna Góra - 16/17.06.2019