Ministranci i lektorzy

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA W NASZEJ PARAFII

Już od momentu utworzenia przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie Ośrodka Duszpasterskiego rozpoczęło się formowanie Służby Ołtarza, którego to podjął się ks. Mieczysław Grabowski, a po Jego śmierci kontynuuje obecny proboszcz ks. Władysław Sporek. Istnienie Liturgicznej Służby Ołtarza zostało oficjalnie potwierdzone dekretem erygującym parafię. Formacja młodego człowieka rozpoczyna się z reguły (chociaż to nie norma) po I Komunii Świętej i obejmuje następujące stopnie:

I. KANDYDAT

kandydat

Okres ten trwa rok. Kandydat uczy się rozmaitych funkcji przy ołtarzu, doskonali umiejętności pod okiem starszych i formatorów. Głównym celem tego okresu jest rozwój duchowości przyszłego ministranta, poznanie struktury Mszy Świętej, zdobycie podstawowych umiejętności: dzwonienie, podawanie ampułek itp. Na zbiórkach uczą się podstaw służenia oraz poznają modlitwy ministranckie. Strojem własnym kandydata jest biała komża.

II. MINISTRANT

ministrant obrazekJedną z jego funkcji jest dawanie znaków dzwonkami. Czyni to podczas wyjścia z zakrystii, trzykrotnie dzwoniąc dzwonkiem, który wisi przy drzwiach zakrystii. Oprócz tego uderza w gong i dzwoni dzwonkami w czasie Eucharystii. Do obowiązków ministrantów należy noszenie świec podczas procesji oraz w czasie odczytywania Ewangelii. Na zbiórkach w szczególny sposób zagłębiają się w symbolikę światła. Chrystus bowiem został zapowiadany jako Światłość. Sam również nazywał siebie Światłością świata. Do jego obowiązków należy także odpowiedzialność za ołtarz. Przed liturgią ma za zadanie zaznaczenie odpowiednich czytań w lekcjonarzu, przygotowanie Ewangeliarza oraz Mszału, jeśli potrafi. Podczas Mszy Świętej podaje ampułki kapłanowi sprawującemu Eucharystię. W czasie nabożeństw odpowiada za welon oraz Agendę Liturgiczną. Jego strojem jest biała komża oraz sutanka i kapturek w odpowiednim kolorze liturgicznym.

III. LEKTOR

lektorUstanowiony do czytania fragmentów z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może również podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy niema kantora (psałterzysty), może również wykonać psalm między czytaniami i śpiew przed Ewangelią. Każdy ministrant, który chce zostać lektorem, powinien przejść kurs poprawnego czytania i szacunku do Pisma Świętego.
Ten stopień ministrancki obejmuje również posługę Psałterzysty, który wykonuje psalm między czytaniami oraz aklamację przed Ewangelią. Strojem własnym jest biała alba przepasana białym sznurem.

IV. ANIMATOR

animatorUstanowiony na mocy błogosławieństwa biskupa diecezjalnego. Do jego głównych zadań należy pomoc kapłanowi w formacji ministrantów, prowadzenie zbiórek od strony praktycznej. Czuwa na pięknem i przebiegiem całej liturgii, wyznacza i przygotowuje asysty. Ten stopień w naszej diecezji obejmuje również posługę ceremoniarza, czyli osoby w sposób szczególny odpowiedzialnej za przygotowanie i przebieg liturgii. Jego strojem jest biała alba przepasana sznurem i krzyż animatorski na piersi.

HYMN MINISTRANTÓW

Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie
to nasze rycerskie hasło.
Ono nas zawsze prowadzić będzie
i świecić jak słońce jasno.

Naprzód przebojem młodzi rycerze
Do walki z grzechem swej duszy
Wodzem nam Jezus w Hostii ukryty
Z nim w bój nasz zastęp wyruszy.

Pójdziemy naprzód, naprzód radośnie
Podnosząc w góre swe czoła.
Przed nami życie rozkwita w wiośnie
Odważnie, bo Jezus woła.

PATRONI MINISTRANTÓW

tarsycjusz dominik savio alojzy gonzaga jan berchmans

św. Tarsycjusz

św. Dominik Savio

św. Alojzy Gonzaga

św. Jan Berchmans

NASI MINISTRANCI

ministranci 2021 01 ministranci 2021 02 ministranci 2021 03
ministranci 2021 04 ministranci 2021 05

Ministranci w parafii NSPJ w Słotwinie - 2021 r.

ministranci 2013 02

Ministranci w parafii NSPJ w Słotwinie - 2013 r.

ministranci 01

Ministranci w parafii NSPJ w Słotwinie - 2013 r.

ministranci wycieczka 2011 03

Wycieczka ministrantów - 2011 r.

Jesteś tutaj: Home Grupy parafialne Ministranci i lektorzy