Misericordiae vultus (Oblicze miłosierdzia)

To tytuł Bulli Papieża Franciszka ustanawiającej nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpoczął się 8 grudnia 2015 roku W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Papież zakończy Rok Miłosierdzia.

Peregrynacją Znaków Miłosierdzia w naszej Diecezji poprzedził List Pasterski w którym czytamy: „Sam tytuł bulli ogłaszającej Rok Miłosierdzia: Misericordiae vultus (Oblicze miłosierdzia), wskazuje wprost na Jezusa Chrystusa, bo to On „jest obliczem miłosierdzia Ojca”. To właśnie On najdoskonalej – jak pisze Ojciec Święty – „swoimi słowami, gestami i całą swoją osobą objawia miłosierdzie Boga”. Dlatego też „potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia” (Misericordiae vultus). Kontemplować zaś osobę Jezusa można, rozważając słowa Ewangelii, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia czy wpatrując się w obraz z napisem: Jezu ufam Tobie”. Chcemy to czynić nie tylko dzisiaj w czasie nawiedzenia ale zawsze”.

Peregrynacja w naszej Parafii na kilkanaście dni przed otwarciem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Było to wielkie wydarzenie w naszej Wspólnocie.

Świadectwo przeżycia obecności Znaków Miłosierdzia: Obrazu Jezusa Miłosiernego oraz Relikwii Św. Faustyny Kowalskiej i Św. Jana Pawła II w parafii.

Słotwina, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, 24/25 listopada 2015 r.

Parafia przygotowywała się do Nawiedzenia już wcześniej uczestnicząc licznie w Nabożeństwach Fatimskich 13 każdego miesiąca od maja do października oraz w rekolekcjach od 22.11- 25.11.2015 r.. Rekolekcje prowadził Ks. mgr Piotr Hoffmann – Diecezjalny Koordynator Światowych Dni Młodzieży i Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży. W rekolekcjach uczestniczyły dzieci, młodzież , dorośli. Parafia licznie przystąpiła do Sakramentu Pokuty. Hasłem towarzyszącym nam w przygotowaniu do tego dnia były słowa: „Miłosierdzie źródłem nadziei”.

Uroczystością powitania Obrazu, Relikwii i Mszy świętej przewodniczył J .E. Ks. Biskup dr Piotr Greger. Ks. Biskup udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży naszej parafii. Młodzież przystępująca do Bierzmowania jak i cała wspólnota parafialna oczekiwał w kościele. Na zewnątrz kościoła oczekiwała asysta, księża, strażacy do niesienia Obrazu, młodzież do niesienia Relikwii, Poczty Sztandarowe, Koło Gospodyń Wiejskich, Droga przejazdu była udekorowana, jak i domy. Powitanie było przez ks. Proboszcza i Rodziców, którzy poprosili Ks. Biskupa o Sakrament Bierzmowania dla swoich dzieci.

O godzinie 22.00 sprawowana była Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne z udziałem Księży Rodaków: Ks. mgr Stanisław Binda, Ks. mgr Włodzimierz Caputa, Ks. mgr Krzysztof Wilk. W uroczystościach Nawiedzenia za zgodą Rektora Seminarium Duchownego w Krakowie brał udział kleryk z naszej Parafii Sławomir Pietraszko, który przywiózł jeszcze relikwie Bł. Ks. Michała Sopoćko.

W środę 25 listopada o godz. 10.00 była sprawowana Msza św. dla chorych i osób starszych z udzieleniem Sakramentu Chorych. Mszy św. przewodniczył Ks. mgr Roman Kanafek opiekujący się Obrazem i relikwiami św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Czuwanie trwało całą noc. Czuwali mieszkańcy rejonów, dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola. Młodzież, KSM, Strażacy, Róże Różańcowe, Akcja Katolicka, Koło Gospodyń Wiejskich. Było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Apel Jasnogórski, nabożeństwo uwielbienia, wynagrodzenia. Modlitwa Anioł Pański i nabożeństwo próśb oraz nabożeństwo dziękczynienia parafii za dar wiary.Był czas na osobistą modlitwę w ciszy.

O godzinie 15.00 Koronka i modlitwy do Miłosierdzia Bożego. Msza św. na zakończenie Nawiedzenia, Akt Zawierzenia Parafii Miłosierdziu Bożemu, Liturgiczne pożegnanie Obrazu i Relikwii. Przekazanie do parafii Lipowa.

Wystawiona była Księga Nawiedzenia, gdzie parafianie wpisywali zobowiązania, postanowienia i przeżycia. Odbyliśmy Pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium Św. Jana Pawła II oraz uczestniczyliśmy w  przyjęciu akalitatu naszego kleryka Sławomira Pietraszko. Była tradycyjna Plenerowa Droga Krzyżowa na „Gorylkę”. Trasa Plenerowej Drogi Krzyżowej to droga , którą przemierzył Arcybiskup Karol Wojtyła w czasie Wizytacji Kanonicznej 1964 roku. Na „Gorylce jest krzyż wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Także tegoroczny Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz czuwanie nocne w Częstochowie było wdzięcznością za Nawiedzenie. Od Niedzieli Miłosierdzia Bożego peregrynuje Tryptyk z Obrazem Jezu Ufam Tobie i Świadkami Miłosierdzia. W Parafii zawsze w trzeci piątek miesiąca jest Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, Koronka, czytanie Dzienniczka oraz możliwość ucałowania relikwii Św. Faustyny. Parafii posiada także relikwie św. Jana Pawła II. Przed pierwszą Mszą św. w niedzielę odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Ołtarz boczny poświęcony jest Miłosierdziu Bożemu i św. Faustynie. 6 października 2010 roku Parafia włączyła się w Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Parafia posiada dzwon św. Faustyna i sygnaturka Św. Jana Pawła II.

Dziś dziękujemy za ten dzień, za niezapomniane przeżycia i przyzywamy świadków Bożego Miłosierdzia św. Faustynę, która mówiła „Bóg jest Miłością i Miłosierdziem i św. Jana Pawła II, który mówił „Bądźcie Apostołami Bożego Miłosierdzia” aby każdy z nas żył treścią tych słów i mógł odpowiedzieć szczerym sercem Jezu ufam Tobie!

Ks. Mieczysław Grabowski - proboszcz

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wydarzenia Misericordiae vultus (Oblicze miłosierdzia)